DA SE SMRZNETE: Evo što se događa s telom ako spavate u hladnoj sobi!
Hladnije spavaće sobe bi mogle suptilno transformirišu vaše smeđe masno tkivo (smatra se dobrom masnoćom) u veću potrošnju energije i metabolizam, čak i za vreme dana.
Donedavno, naučnici su smatrali da odrasli nemaju smeđu masnoću, ali tokom nekoliko poslednjih godina pronađena je vrlo mala količina, veličine jašike, u vratu i gornjem delu leđa kod mnogih odraslih ljudi. Ovo je vrlo važno jer smeđa masnoća, za razliku od poznatije bele masnoće, metabolički je aktivna.
Eksperimenti s miševima su pokazali da je potrebno da je šećer izbačen iz krvotoka da bi počeli sagorevati kalorije i održavati unutrašnju temperaturu tela.
Tokom eksperimenta, za vreme prvog meseca, istraživači su održavali temperaturu sobe 24 stepeni, smatrajući da neutralna temperatura neće podstaći reakciju tela. Sledećeg meseca, temperaturu soba su smanjili na 19 stepeni, za koju su istraživači smatrali da će u malim okvirima stimulisati smeđe masno tkivo (ali ne i da će izazvati drhtanje, što je inače standardna reakcija na nižim temperaturama).
Sledeći mesec, temperatura soba je ponovo vraćena na 24 stepeni, kako bi ukinuli sve efekte iz hladnije sobe, i na kraju poslednj mesec, temperaturu su povećali na 27 stepeni Celzijusa. Tokom eksperimenta šećer u krvi, visina insulina i unos dnevnih kalorija je praćen, isto tako nakon svakog meseca količina smeđe masnoće je merena.
Hladna temperatura, kako je istraživanje pokazalo, promenila je njihovo telo. Ono što je najviše iznenadilo, nakon nekoliko nedelja spavanja na temperaturi od 19 stepeni, muškarci su skoro dvostruko povećali volumen njihove smeđe masnoće. Njihova osetljivost na insulin, koji je pod uticajem promena šećera u krvi, poboljšala se. Promene su se blago poboljšale ali ta promena je značajna.
Ovo su sve zdravi mladi muškarci, ali samim tim što su spavali u hladnijoj sobi dobili su metaboličke prednosti u odnosu na ostale, koje bi mogle s vremenom smanjiti njihov rizik prema dijabetesu i ostalim metaboličkim problemima. Takođe su potrošili i nekoliko kalorija tokom spavanja u hladnoj sobi, ipak ne toliko da bi to rezultiralo gubitkom kilograma kroz tih nekoliko meseci).
Metabolička poboljšanja su se poništila posle nekoliko nedelja spavanja na temperaturi od 27˚, zapravo zaključak je da su mladići imali još manje nego pri prvom skeniranju.
"Kako bi snažno potaknuli svoj metabolizam spustite nekoliko stepeni temperature u svojim spavaćim sobama. Očigledno je da smanjenje temperature naše okoline pospešuje određene mehanizme o kojima se do sada nije mnogo pisalo i raspravljalo", rekli su u istraživačkom centru Virginija Commonwealth univerzitetu.
Spavanje u hladnoj prostoriji ili tuširanje hladnom vodom stvara stalno povećanje unutrašnje temperature tela što doprinosi jačanju našeg imunološkog sustava i ubrzavanju metabolizma naročito u trenucima kada se opuštamo.
Atma.hr
"MI NEĆEMO KAO AMERIKANCI DA UPADAMO NA UNIVERZITETE!" Vučić: Jedino mi je žao studenata koji žele da uče! (VIDEO)