OPREZNO: Za koliko dana hrana postaje opasna za jelo
Trovanje hranom veoma je česta pojava, a osim letnjeg toplog vremena, najopasnije je upravo ovo praznično - zbog neprikladnog čuvanja, kao i upotrebe namirnica koje su zbog dužeg stajanja promenile sastav.
Među najopasnije namirnice svakako spada meso zbog mogućnosti razvoja bakterija. Ukoliko vam je ostalo ribe od ručka, najduže je možete čuvati dan i po, i to u frižideru. Meso možete čuvati nešto duže - do pet dana, ali isključivo ako ga držite prekrivenog folijom ili u zasebnim posudicama u frižideru. Do razvoja opasnih bakterija dolazi ako se nalazi na temperaturi većoj od 8 stepeni Celzijusa, pa nije dobra ideja držati ga na terasi ili u ostavi, gde tokom dana temperatura može varirati i rasti.
Oni mogu biti izuzetno opasni, naročito zbog međusobne kontaminacije (npr. ako istom viljuškom ili kašikom dodirujete meso, pa je ponovo stavite u sos). Umake i prelive treba pojesti u roku od tri dana, a isto važi i za rusku salatu, koja može biti opasna zbog jaja, krompira i majoneza, ističu mikrobiolozi.
Jedenje povrća drugi ili treći dan nakon što je pripremljeno ne može da vam naškodi, a problem kod njega ne zadaju bakterije već gljivice. One se razmnožavaju na sobnoj temperaturi, a najviše vole slatko povrće, poput krompira, pa ga je najbolje pojesti u roku od dva dana. Ukoliko želite da ubijete moguće gljivice na povrću, uvek ga možete podgrejati - ali samo jednom, na temperaturi iznad 60 Celzijusa oko 10 minuta.
Rok trajanja kremastih kolača je najviše četiri dana, čak i ako ih držite u frižideru, dok oni suvi mogu potrajati i do 15-20 dana. Ako ih držite na suvom i tamnom mestu u kutiji s poklopcem ili u posudi dobro pokrivenoj krpom, biće svežiji, dok će u frižideru na navući vlagu, izgubiti hrskavost i smanjiti rok trajanja.
SANJAJTE VELIKE SNOVE, ČESTITAM VAM NA IZVRSNOSTI: Predsednik Vučić uručio ugovore mladim lekarima i tehničarima - Još osam doktora se vraća iz inostranstva