Pazite kakav primer dajete, jer mališani agresiju često nose iz kuće

Vršnjačko nasilje danas je raširenije nego ikad, a razlog je verovatno to što živimo u poprilično nasilnom društvu. Zato svaki roditelj na vreme treba da nauči dete da je to loše!

Snimak mame koja brije glavu svojoj ćerki protiv njene volje, koji se ovih dana pojavio na društvenim mrežama, pokrenuo je veliku raspravu. Naime, nakon što je saznala da je njena devojčica omalovažavala svog vršnjaka koji je zbog karcinoma ostao bez kose, majka se odlučila na ovaj potez. I sve to je snimila.

Komentari s Fejsbuka

Nametnulo se pitanje - da li je ova kazna prestroga? Dok jedni opravdavaju njen potez, drugi ga osuđuju i kažu da je ovo kažnjavanje deteta nedopustivo.
- Ne mislim da je kazna prestroga. Drago mi je što je njena majka to uradila da mala nauči lekciju da nikog ne sme psihički i fizički zlostavljati. Dete obolelo od raka ima dovoljno muke i kad već mora da se nosi s bolešću, ne treba mu da se i drugi loše odnose prema njemu - jedan je od komentara na Fejsbuku, dok u drugom stoji:
- Možda je od majke i nasledila sklonost ka maltretiranju drugih. Šta se dogodilo s razgovorom s decom o tome? Ovde se na loše reaguje lošim, što nikako ne može rezultirati dobrim. Vrlo nezrelo.

Šta kažu psiholozi

Da bi se moglo odgovoriti na ovo pitanje, trebalo bi znati i neke druge okolnosti, poput toga da li je devojčici ovo bio prvi ili stoti put da je nekog zlostavljala, pa je majci prekipelo. Važno je uzeti u obzir i to da li je ona inače nasilna, bezobrazna, arogantna i neposlušna, kao i to koliko ima godina. S obzirom na to da je reč o tinejdžerki koja uskoro više neće biti dete, trebalo bi da zna da je maltretiranje drugih, naročito osobe koja je zbog bolesti ostala bez kose, nedopustivo. Svaki roditelj treba da nauči dete da se na nasilje nikad ne sme odgovarati nasiljem!
deca-roditelji-nasilje-agresija-agresivnost-tolerancija.jpg
Shutterstock 

Šta uraditi ako vaše dete zlostavlja druge

1 Ako vaše dete zlostavlja drugu decu, ono hitno treba vašu pomoć. Srećan čovek nikad nema potrebu da bude loš prema drugim ljudima. Ako vaše dete zlostavlja drugu decu, sasvim je sigurno da je nesrećno.

2 Deca zlostavljači nikad ne pričaju roditeljima o svojim lošim postupcima, kao ni o razlozima koji su ga doveli do takvog ponašanja. Da biste shvatili zašto povređuje druge, (fizički ili psihički), možda će vam biti potrebna ozbiljna pomoć psihologa i nemojte se stideti da je zatražite.

3 Iako neka deca zlostavljači nemaju porodičnih problema, dobro bi bilo da razmislite o tome šta vaše dete uči o nasilju kod kuće. Mališani koji kod kuće gledaju nasilje ili ga i sami trpe, uče da „jači tlači“, pa svoju bol pretvaraju u agresiju nad onima koji su slabiji od njih.

4 Razgovarajte s detetom o tome da je zlostavljanje ozbiljan problem, koji nećete tolerisati. Recite mu zašto je to loše i objasnite mu kako se oseća žrtva zlostavljanja. Naglasite mu da, kad zlostavlja drugu decu, o sebi govori da je loš i da su zlostavljači mahom nesrećni i nesigurni ljudi. Učite svoje dete kako da efikasno rešava sukobe i probleme i da je tolerancija važna.

5 Svaki put pohvalite i nagradite dete kad vidite da je reagovalo nenasilno.