Vodeći britanski stručnjak za spavanje tvrdi kako je kupovina najskupljih dušeka bacanje novca, a na spavanje je bolje ići kasnije nego rano uveče.

"Poslednjih 30 godina posvetio sam svoj život spavanju, odnosno izučavanju navika spavanja. Savetovao sam zvezde poput Dejvida Bekama i Kristijana Ronalda kako da bolje spavaju, odnosno da se više odmore, a ono što sam otkrio je da su većina priča o ispravnom spavanju obične gluposti", kaže Nik Litlehales, vodeći britanski stručnjak na tom polju.

On smatra kako bi trebali odbaciti strogo pisana pravila iz knjiga i prilagoditi ih sebi, uz neke važne napomene koje je otkrio i potvrdio u praksi:

Ne kupujte najskuplje dušeke

"Prva stvar koju morate shvatiti je da u toj industriji postoji mnogo malo regulacija. Ko god poželi na svoj proizvod može nalepiti oznaku "ortopedski", a takav dušek ne mora proći niti jedan test", kaže Litlehales.

Nikako nemojte slepo verovati da je istina sve što pričaju dok vam ga prodaju, tražite prospekt, lezite na njega i raspitajte se za iskustva drugih ljudi. Realno, dušek bi trebalo promeniti svakih 10 godina, a testiranja struke pokazuju da nema velike razlike između onih koji koštaju 500 evra i 1000 evra.
Kakva leđa ili stomak, samo je jedna poza dobra za san!

"Jedini položaj spavanja koji preporučujem je na boku, to je naprosto najbolje za vaše telo i njegovo poravnavanje. Osim toga, u tom je položaju teže hrčeš", kaže Litlehales.

On savetuje ljudima da ne spavaju na dominantnoj strani (znači ako ste dešnjak, trebali biste spavati na levoj strani). U takvom položaju treba kolena nežno saviti, a kičma, vrat i glava trebaju biti u istoj ravni. Ako jesu, tada između glave i dušeka treba biti jasna rupa od šest centimetara ili više.
Kako znati da je dušek pretvrd ili premekan?

Ako imate osećaj da vam glava stalno klizi prema dušeku, odnosno prema dole - to znači da je dušek previše tvrd. Ako pak osećate, dok naravno bočno ležite, da vam kuk upada u dušek - on je definitivno premekan.

Bacite jastuk ili nabavite tanki

Jednom kad ste pronašli dobar dušek za sebe, vaš će vam stari jastuk verovatno postati "prepun". No, jastuci su navika koje se teško gubi. Ako baš morate da ga imate, koristite isključivo one plitke i ne zaboravite da ih menjate svake dve do maksimalno tri godine. Bolje je da su noviji i od lošijeg materijala nego skupi i navodno ortopedski, a stari.
Ne idite u krevet prerano

"Većina ljudi misli da ne spavaju dobro ako ne spavaju osam sati ili ako ne ležu u krevet u isto vreme. Ali, realno, to je glupost", ističe Litlehales.

Objašnjava kako, iako to zvuči neobično, odgađanje odlaska u krevet produženjem rituala pre toga, na primer čitanja knjige ili tuširanja, rezultira preskakanjem 1 ciklusa sna.
"San ima ukupno pet ciklusa, i bolje je imati četiri poštena, nego pet nikakvih", zaključuje.

(24 sata hr.)