PAZITE SE JO-JO DIJETA: S godinama se mogu pojaviti ozbiljne PSIHIČKE i fizičke posledice!
Koliko ste puta u životu bili na dijeti? Koliko ste kilograma izgubili? Jeste li ponovno vratili te kilograme i u kom roku?
Kada odgovorite na ta pitanja, vrlo ćete brzo znati jeste li žrtva jo-jo dijeta. Naime, reč je o brzim i naizgled učinkovitim dijetama, sa kojima se u kratkom roku gubi veća količina kilograma, ali kada se s njom prestane, kilogrami se brzo nakupljaju, pa često dolazi do toga da se nakupi i veći broj kilograma nego što se izgubio.
Osim samoga neželjenog učinka ponovnog nakupljanja kilograma, takav način gubitka kilograma i ponovnog dobijanja ima psihičke i fizičke opasnosti za zdravlje.
1. Količina se masnoća koja se pohranjuje u telu sa svakom nezdravom dijetom i ponovnim vraćanjem kilograma povećava. Kada osoba brzo izgubi kilograme, uz masnoću gubi i mišićnu masu. Kada se ponovno počne nakupljati težina, tendencija je da će se nakupiti više masnoće nego pre, a manje mišićne mase, pa zbog toga osoba postaje deblja nego pre.
2. Jedan od učinka jo-jo dijete jest povećana želja za masnom hranom. Naime, telo mnogo lakše hrani kalorije od masnoća nego od proteina i ugljikohidrata.
3. Stalno gubljenje i dobijanje na težini, koje može trajati godinama, može imati ozbiljne psihološke posledice. Naime, neuspehe u održavanju željene težine osobe mogu doživeti kao lični poraz. S vremenom može doći do problema sa samopouzdanjem, a kod nekih osoba može se javiti i depresija.
4. Osobe koje često gube i dobijaju kilograme imaju oslabljeni imunitet. Naime, istraživanja su pokazala da žene koje su pokušavale više od pet puta izgubiti kilograme imaju za trećinu lošiji imunitet. S druge strane, žene koje imaju istu „zdravu“ težinu pet i više godina imaju za 40 posto bolji imunitet od osoba čija težina često varira.
5. Neka novija istraživanja pokazala su da jo-jo dijete mogu uzrokovati brojne zdravstvene probleme, kao što su povišeni pritisak, povišeni holesterol, dijabetes, a može doći i do srčane aritmije.
Izgladnjivanje organizma brzim dijetama dovodi telo u „izvanredno“ stanje u kom se metabolizam usporava, gase se ili usporavaju funkcije organa radi štednje energije. Kada se ponovno počnu uzimati veće količine hrane, metabolizam ostaje spor, zbog čega dolazi do ponovnog nakupljanja kilograma.
POGLEDAJTE BONUS VIDEO:
zena.rtl
"VIDE DA SRBIJA NAPREDUJE BRŽE OD NJIH" Predsednik Vučić o napadima iz Zagreba: "Srećan sam što mi nemamo tu vrstu frustracije i kompleksa kako oni imaju prema"