Oni su mekani, pufnasti, dolaze u svim mogućim bojama i deluju kao idealno rešenje za što bolje rezultate na koži nakon tuširanja. Ako koristite mrežasti sunđer za kupanje, znajte da grešite jer ne postoji gora stvar kojom možete prati svoje telo.

Svi ti slojevi mrežice koji ostaju vlažni nakon svakog tuširanja, predstavljaju idealno mesto za život i razvoj silnih bakterija i gljivica. Najmanji problemi koji se mogu javiti jesu estetske prirode - bubuljice i umrtvljena koža a nešto veći jeste taj što, ukoliko imate neku ranicu na koži (što se vrlo često događa od brijanja), ona se vrlo lako može inficirati.

Koliko je ovo loša stvar za našu kožu, govori i činjenica da sunđer nijedan lekar ne preporučuje.

"Kada trljate kožu sunđerom, sve mrtve ćelije koje ste skinuli ostaju zarobljene u njemu. I onda kada takav sunđer ostavite nad vlažnom kadom, stvara se idealna sredina za stvaranje gljivica, buđi i razvoj bakterije odgovorne za konjuktivitis. I sve to za samo par sati", smatra dermatolog Metju Najt.

Umesto naizgled slatkih sunđera, sledeći put se opredelite za sapun i mali peškir kojim ćete istrljati kožu i ukloniti mrtve ćelije, a peškir zatim baciti u mašinu za pranje veša. Ako baš nikako ne možete da se tuširate bez njih onda radije birajte one od prirodnih materijala.

Nemojte misliti da su one sigurne što se bakterija tiče, ali kako su u pitanju prirodni materijali njihova količina će biti znatno manja nego u onim sintetičkim.

sundjer-za-kupanje.jpg
Profimedia