Pirinač je jedna od onih namirnica koju lako možemo da skuvamo u prevelikoj količini i onda ga sledećeg dana ponovo jedemo kao prilog uz nešto drugo.

Ukus će i sledećeg dana ostati isti, za razliku od, na primer, prženih krompirića, ali ono što većina ljudi ne zna jeste da je pirinač jako podložan kvarenju. To nema veze s načinom na koji podgrevate pirinač, već je direktno povezano s načinom na koji ćete ga čuvati. Sirovi pirinač ima na sebi mikroorganizme Bacillus cereus, koji se jako brzo razmnožavaju. Oni mogu da prouzrokuju trovanje hranom, pa čak i ako je pirinač skuvan.

Problem nastaje kad skuvani pirinač ostavite na sobnoj temperaturi. U tom slučaju se spore razmnožavaju i prerastaju u bakterije, koje mogu da izazovu trovanje.

Što duže pirinač stoji na sobnoj temperaturi, to je veća koncentracija bakterija i veća mogućnost da se otrujete. Kako biste izbegli ovakvu situaciju, nemojte ostavljati kuvani pirinač na sobnoj temperaturi duže od sat vremena. Nakon toga ga obavezno odložite u frižider.

profimedia0014134919.jpg
Foto: Proifmedia

(Kurir.rs/Srbijadanas, Foto: Profimedia)