Jedno poglavlje dnevno smanjuje smrtnost za 23 odsto!

Svakodnevno druženje s knjigom pokreće kognitivne/spoznajne procese, koji nam omogućavaju da se organizujemo i da razumemo svet oko sebe. Naučnici su zaključili da intenzivno čitanje podstiče mentalnu agilnost i budi empatiju, neguje društvenu percepciju i emocionalnu inteligenciju.


Da svi pobrojani elementi mogu povoljno da utiču na duži životni vek, pokazalo je nedavno završeno ispitivanje 3.625 osoba u Americi koje su starije od 50 godina. Praćeni su 12 godina, a njihove aktivnosti su periodično ocenjivane testovima. Ispostavilo se da je ženski rod za svaku pohvalu!


Uprkos verovanju da lepši pol najviše uživa u zabavnim revijalnim izdanjima, da prati modu i sve što se tiče stila poznatih ličnosti, žene su najuporniji čitači knjiga. Žene s višim stepenom obrazovanja i boljeg imovinskog stanja su na vrhu lestvice, ni druge ne zaostaju.


Učesnici istraživanja provodili su nedeljno u proseku 3,9 sati uz knjigu i 6,1 sat uz razna "šarena" izdanja. Čitajte i vi jer svako novo saznanje koje mozak skladišti u memoriji podstiče razvoj novih i jača već postojeće moždane sinapse - direktno utiče na jačanje naše memorije, posebno kratkoročnog pamćenja. Dovoljno je da čitate 15-20 minuta pre nego što krenete u obavljanje radnih ili svakodnevnih aktivnosti i već prvog dana ćete biti iznenađeni koliko je bolja vaša koncentracija!

Redovni čitači imaju dva i po puta manje šanse da obole od Alchajmera u odnosu na nečitače, manje su podložni depresiji i stresu.

Učinak na produženje života ima veze s "dozom" provedenom uz knjigu. Smrtnost se smanjila za 11 odsto kod osoba koje su čitale do 3,49 sati nedeljno. Kod onih koji su se družili s knjigom više od 3,5 sati, čak za 23 odsto!

(Kurir.rs / Lena / Foto:Shutterstock)

01.jpg
Foto: Kurir