ULEĆU VAM U STAN ČIM OTVORITE PROZOR: Evo kako da se rešite SMRDIBUBA uz pomoć namirnica iz kuhinje! (RECEPTI KOJI ĆE VAM POMOĆI)
Štitaste stenice su velika porodica, a najpoznatiji je smrdljivi martin ili smrdibuba. Za ove stenice je karakteristično da izlučuju materije neprijatnog mirisa, koji ostaje na plodovima voća i povrća.
Smrdibube ili smrdljivi martin se poslednjih godina pojavljuju u velikom broju.
Suzbijanje smrdibuba
Najčešće se za suzbijanje preporučuju hemijska sredstva, ali je problem što se stenice veoma brzo naviknu na hemikalije. U borbi protiv smrdibuba koriste se brojni prirodni preparati, koji nisu škodljivi za ljude i okolinu. U organskoj proizvodnji dozvoljeni su preparati na bazi piretrina, upotreba parazita Trichopoda pennipes i Trissolcus basalis koje parazitiraju jaja i larve, a veoma su se dobrim pokazali i prirodni preparati od lukovine, čili paprike ili gorušice.
Preparat od lukovine (ljuske luka)
Uzeti 200 g lukovine, preliti sa 10 l vrele vode i ostaviti tokom pet dana. Nakon ovog perioda procediti i dobijenu tečnost koristiti za tretiranje biljaka. Kod veoma jakog napada, tretiranja se mogu ponavljati svaki dan (do tri puta u toku dana) u periodu od pet dana. Isto možete primeniti i u vašoj kući ukoliko se veliki broj ovih buba pojavi na prozorima, zavesana ili se uvuku u vašu garderobu.
Preparat od čili paprika
Za pripremu ovog preparata uzeti 100 g čili (ljutih) paprika i usitniti ih. Usitnjenu papriku preliti sa 1 l vode i kuvati tokom jednog sata na laganoj vatri u poklopljenoj posudi. Ovako prokuvana tečnost se ostavi tokom dva dana, a nakon toga se procedi. Za tretiranje uzeti 100 ml dobijene tečnosti i razrediti sa 10 l vode. Pogodno za terase, verande, podrume…
Preparat od semena gorušice
Seme gorušice samleti u prah. Potrebno je 0,5 kg praha gorušice preliti sa 0,5l vrele vode, dobro izmešati i ostaviti da se ohladi. Tečnost procediti i dosuti 9,5l vode da ukupno imate 10 l tečnosti kojom tretirate napadnute biljke.
Smrdibube ne podnose miris belog luka i nane. Sadite ih što više u blizini povrća i koristite za pripremu preparata za tretiranje. Njihovi prirodni neprijatelji su gušteri, ose i ptice. Ovo su biljne štetočine i ne napadaju ljude. Stambeni prostori im služe da se sakriju od hladnoće.
Potrebno ih je izbaciti napolje, ali ih ne treba ubijati. Napadnute smrdibube izlučuju svoj smrad. Najviše će da smrde ako ih ubijete i zato ih je bolje žive izbaciti. Najbolja zaštita je postavljanje mrežice na prozore, koja će sprečiti da uđu u unutrašnje prostore.
Kurir.rs/Stvar ukusa/Profimedia
POGLEDAJTE BONUS VIDEO:
"MI NEĆEMO KAO AMERIKANCI DA UPADAMO NA UNIVERZITETE!" Vučić: Jedino mi je žao studenata koji žele da uče! (VIDEO)