Najveći neprijatelji zrnima kafe su vlaga i vazduh. Kada su jednom izložena uticaju ova dva faktora, aromatična ulja kafe brzo se rasplinu. Kafa će duže ostati sveža ako kupite i čuvate cela zrna, najbolje u neprozirnoj i dobro zatvorenoj posudi. Kupujete li više kafe nego što planirate da potrošite u desetak dana, višak slobodno stavite u zamrzivač. Najbolji način da prepoznate sveža zrna kafe je miris, a potrebna je slatka, zemljasta aroma kafe.

profimedia0397584289.jpg
Profimedia 

U pripremi kafe nema velike tajnovitosti. Osnovni postupak je uvek isti: preko mlevene kafe prelijete vruću vodu i tada će se izlučiti aromatična ulja koja daju dobar ukus. Kako biste uvek skuvali dobru kafu, bilo da se služite aparatima ili običnom posudom, vrede neka univerzalna pravila kao što su ta da:

pribor mora biti čist
koristite svežu, hladnu vodu
koristite odgovarajuću krupnoću mlevenja i pazite na vreme pripreme napitka
pripremite kafu s vodom odgovarajuće temperature prema uputstvima
kafu uvek poslužite odmah nakon pripreme.


Iako je možete pripremiti u bilo kojoj posudi, takozvana turska kafa pripremljena u džezvi odiše stalnom tajnovitošću i romantičnošću.

U džezvu je potrebno staviti dve kašike praškaste kafe i jednu kašičicu šećera, te preliti sa 120 ml vode. Važno je da džezva u tom trenutku ne bude puna više od polovine, jer će kafa nadolaziti kako bude kipela. Kada dodate vodu, kafu promešajte nekoliko puta da bi se šećer otopio. Kada voda zakipi, kafu kuvajte do dva minuta i zatim je pomerite s vatre, te ostavite da odstoji dvadesetak sekundi. Postupak ponovite još jednom ili dva puta, pa na kraju ostavite kafu da odstoji minut kako bi se slegla.

profimedia0280228130.jpg
Profimedia 

Kurir.rs/Stvar ukusa, Super žena/Foto: Profimedia