6 GREŠAKA KOJE SVI PRAVE KADA ĆISTE KUĆU! Evo kada NIKAKO ne smete da perete prozore i koja sredstva treba da koristite!
Nekada stvari, uprkos najboljim namerama, jednostavno odu u pogrešnom smeru, a ni čišćenje stana nije izuzetak.
Na primer, često se desi da iako ste prali prozore, oni ostanu umrljani, i to se ne dešava bez razloga. Evo kako da ovu i još neke česte greške više ne ponavljate...
Greška 1 - Svom snagom trljate fleke s tepiha
Ako klečeći svaki put sumanuto ribate tepih kad na njega prolijete čašu vina ili obojenog soka, zapravo trajno oštećujete njegova vlakna. Drugim rečima, iako ste fleku verovatno uspeli da uklonite, oštećenu tkaninu više nećete moći da vratite u prvobitno stanje. Pametniji način je da prosutu tečnost prvo uklonite sunđerom, zatim da po tom području tapkate čistom belom krpom ili papirnim ubrusom sve dok se mrlja ne osuši. Tek nakon toga tretirajte mesto odgovarajućim sredstvom za čišćenje koje neće izbeleti boju tepiha.
Greška 2 - Perete prozore po sunčanom danu
Ako vas sunčani dan inspiriše da operete prozore, sačekajte, jer su tada stakla topla, pa će se sredstvo za pranje prebrzo sušiti i ostavljati ružne mrlje na staklu. Zato ih je najbolje prati po oblačnom vremenu i kad temperatura nije viša od 20 stepeni i niža od pet.
Greška 3 - Mislite da svako sredstvo za čišćenje dezinfikuje
Sva sredstva za pranje nisu ista i zato uvek izdvojte malo vremena da pažljivo pročitate uputstvo za upotrebu s poleđine proizvoda. Određeni delovi stana, poput kuhinje, kade i kvaka na vratima (posebno ako je neko od ukućana bolestan), zahtevaju dezinfekciju kako biste se rešili bakterija. Zato čitajte deklaracije i vidite da li je sredstvo potrebno držati nekoliko minuta da odstoji na toj površini. Jer ako ga naprskate i odmah prebrišete - dezinfekcije neće biti i džaba ste sve radili.
Greška 4 - Koristite previše sredstava misleći da je više bolje
Korišćenje prevelike količine proizvoda može oštetiti površinu koju čistite i ostaviti za sobom lepljivi sloj. Osim toga, to je i sasvim nepotrebno trošenje proizvoda. Pravilo kojeg treba da se držite je sasvim jasno - striktno se pridržavajte uputstva istaknutih na proizvodu!
Greška 5 - Polirate nameštaj svaki put nakon brisanja prašine
Sredstva za poliranje imala su smisla kad drveni nameštaj nije imao zaštitni sloj. Danas je to uglavnom nepotrebno. Ako ste nasledili neki starinski komad, povremeno koristite vosak ili ulje za drvo. Nameštaj novijeg datuma dovoljno je samo prebrisati vlažnom krpom od mikrofibera. Ako vam nakon čišćenja ostaju tragovi vode po nameštaju, krpa je previše vlažna, pa je bolje iscedite.
Greška 6 - Površine čistite neodgovarajućim sunđerom
Najveća greška je kad prilikom čišćenja koristite pregrub sunđer. Recimo, onaj s jednom grubljom stranom dobar je za brisanje kupatila, ali ne i za površine poput plastike, laminata i slično.
Kurir.rs/Foto: Shutterstock
VUČIĆ NA BOŽIĆNOJ LITURGIJI U HILANDARU: Predsednik se poklonio pred Bogorodicom Trojeručicom, čestitao najradosniji hrišćanski praznik (VIDEO)