Postoji mnogo vrsti supica i čorbica u kojima danas uživamo - mogu da budu bistre, kremaste, od povrća ili sa mesom, može da bude klasik u vidu pileće supice ili paradajz čorbe, ali da li ste se zapitali kako su izgledale drevne supe? Jedna od takvih dolazi sa područja Mediterana, a nosi sasvim neobično i prikladno ime - "proključala voda".

U pitanju je jedna od prvih vrsta supica i čorbica, i izuzetno je jednostavna, kako u pogledu sastojaka tako i u pogledu spremanja. Na italijanskom jeziku, ime joj glasi "Akvakota", a namenjena je tome da se uz nju pojede i sav stari hleb, a akvakota to i znači - prokuvana voda.

Supica potiče iz drevnih vremena i bila je seljačka hrana naroda sa područja Marema, spremljena kako bi stari, tvrd hleb bio ponovo jestiv.

profimedia0490458608.jpg
Profimedia 

RECEPT ZA AKVAKOTU

U osnovi, recept je veoma jednostavan i treba vam samo voda, malo belog luka, lovorovog lista i so i biber.

Postupak je sledeći:

U lonac ulijte četiri šolje vode sa desetak čenova belog luka i jednim lovorovim listom, uz malo soli i bibera. Pustite da proključa, pa onda stavite poklopac na lonac i pustite da se krčka na tihoj vatri nekih 15 minuta.

U međuvremenu, u tiganj ulijte malo maslinovog ulja, a kada se ugreje, ubacite parčiće starog hleba i pustite da se peku nekih pet minuta. Hleb ubacite u supu i ubacite malo narendanog sira.

Naravno, u međuvremenu je recept evoluirao i ljudi mu danas dodaju i pečurke, povrće, pa čak i meso, ali u samoj osnovi, to je veoma jednostavna a zasitna supa, a ekskluzivni italijanski restorani i dalje je služe baš tako - uz mnogo hleba i sira.

profimedia0076193058.jpg
Profimedia 

Kurir.rs/Žena/Foto: Profimedia