EVO KOLIKO KORONA ŽIVI NA PLASTICI I KARTONU: Virus se može preneti i preko kapljica
Zabrinjavajuće Utvrđeno je da koronavirus može preživeti na plastičnim i čeličnim površinama i do tri dana, dok u česticama u vazduhu može živeti oko tri sata, kaže nova studija koju su finansirali američki nacionalni instituti za zdravlje
Studija je otkrila da je stabilnost virusa Sars-CoV-2, koji izaziva bolest kovid-19, „slična onoj kod Sars-CoV-1 u eksperimentalnim uslovima“. Rezultati ovog laboratorijskog testiranja omogućili su naučnicima da utvrde koliko dugo se novi koronavirus zadržava na površinama oko nas, a koliko dugo preživljava u vazduhu, iako naučnici ističu da je potrebno još istraživanja kako bi to bilo definitivno utvrđeno.
Ovo su najvažniji zaključci do kojih je došla studija:
1. Koronavirus uspeva da preživi 72 sata na nerđajućem čeliku i plastici 2. Čak četiri sata se zadržava na bakru, dok 24 sata živi na kartonu 3. U aerosolima, česticama i kapljicama u vazduhu ostaje aktivan i do tri sata.
Studija ukazuje da je prenošenje virusa Sars-CoV-2 moguće putem vazduha i određenih materijala, a ovi načini prenošenja povezuju se sa širenjem virusa u bolničkom okruženju, u kojem može doći do „superširenja“, prilikom čega jedan oboleli može zaraziti desetine ili stotine ljudi, tvrde naučnici.
Naučnici i dalje proučavaju
Druga studija koja je objavljena prošlog meseca u jednom naučnom časopisu otkrila je da ljudski koronavirusi, kao što je onaj koji izaziva SARS, mogu preživeti na predmetima koji nas okružuju - metalnim, staklenim i plastičnim - čak devet dana ako površine od ovih materijala nisu dezinfikovane. Ovo otkriće je od velikog značaja za dalja istraživanja, jer je SARS najbliži poznati „rođak“ novog koronavirusa.
- Kao što je već poznato, virus se može preneti preko kapljica i sićušnih delova tečnosti. Kad one izađu iz inficirane osobe, prelaze određenu udaljenost pre nego što nađu mesto na kojem se zaustavljaju. U tim situacijama, u zdravstvenim ustanovama veoma je važno da osoblje preduzme dodatne mere opreza, kao što je nošenje maski - kaže doktorka Marija van Kerkov, epidemiolog iz Svetske zdravstvene organizacije.
(Kurir.rs / Foto:Shutterstock)
POGLEDAJTE BONUS VIDEO:
"VIDE DA SRBIJA NAPREDUJE BRŽE OD NJIH" Predsednik Vučić o napadima iz Zagreba: "Srećan sam što mi nemamo tu vrstu frustracije i kompleksa kako oni imaju prema"