KAKO EFIKASNO ČISTITI POVRŠINE, A DA IH NE OŠTETITE: Zaraziti se možete i u svom automobilu
Neka od sredstava za čišćenje i dezinfekciju koja imate kod kuće mogu da posluže i za dezinfekciju automobila, ali valja imati na umu da se površine u njima razlikuju od onih u kuhinjama i kupatilima, pa zato nisu sva primenljiva.
Ako se u kolima vozio ili je njime upravljao neko ko je pokazivao simptome bolesti ili znate da se nakon vožnje u vašem automobilu razboleo, važno je temeljno očistiti i dezinfikovati sve površine, naročito one koje je ta osoba mogla da dodirne.
Osim ručki vrata, volana i ručice menjača, to može biti i bilo koja tipka, ekran osetljiv na dodir, retrovizor, ručice brisača ili paljenja migavca, ali i nasloni za ruke, kao i ručice za podešavanje sedišta. Ne zaboravite da očistite spoljašnje ručke na vratima, a za temeljnije čišćenje unutrašnjosti razmislite o tome gde sve mogu pasti kapljice kad kinete ili kašljete. Ako često okrećete glavu u stranu, razmislite i o detaljnijem čišćenju prostora oko prozora s vozačeve strane.
Vozite li u automobilu decu, dodatan trud moraćete da uložite u čišćenje i pranje auto-sedišta i svih igrački koje koriste tokom vožnje.
Vozite li taksi, iznajmljeni automobil, automobil firme ili živite u području koje beleži brojne slučaje zaraze, redovno čišćenje ovih površina je obavezno.
Sapun i voda su sigurni
Unutrašnjost automobila je osetljivija od radne površine u kuhinji ili sudopera, pa prilikom čišćenja vodite računa da ne oštetite površinu.
Ono što nikako ne biste smeli da koristite za dezinfekciju unutrašnjosti automobila su izbeljivači i vodonik-peroksid jer će uništiti i presvlake. Isto tako sredstvima za čišćenje na bazi amonijaka nikako ne biste smeli čistiti ekrane osetljive na dodir jer mogu oštetiti premaze protiv bleska sunca.
Energično pranje sapunom i vodom takođe može da uništi koronavirus. Trenje tokom čišćenja takođe učestvuje u uništavanju virusa. Za većinu unutrašnjosti automobila sapun i voda su sigurni, posebno za tkanine i stariju kožu, koja je možda već ispucala.
Na šta treba da pripazite
Površine ne čistite previše grubo. Većina vrsta kože i imitacija kože u automobilima ima zaštitne premaze koji su postojani za čišćenje alkoholom. Međutim, čišćenje alkoholom vremenom može kožu da učini osetljivijom na oštećenja i promenu boje. Sapun i voda su najbolji za čišćenje mesta i mrlja na mestima obloženim kožom. Samo pazite, suviše intenzivno pranje može da ukloni boju.
Mnogo sapunice nije poželjno jer ako to uradite, nikada nećete moći da je uklonite. Ako još kroz tkaninu natopite podlogu, mogli biste dobiti ustajali miris u vozilu i podstaći razvoj buđi. Tkaninu lagano protrljate sredstvom koje ste pripremili od malo vode i deterdženta za veš. Sve površine čistite krpom od mikrovlakana.
Pre i posle vožnje treba ruke prati
I na kraju, čišćenjem i dezinfekcijom vozila nećete uraditi mnogo ako zaboravite da operete ruke pre i posle svake vožnje. Ova navika je dobra i kad nema opasnosti od širenja koronavirusa. Možete očistiti i dezinfikovati volan ili bilo koje drugo mesto, ali ako su vam ruke prljave, prljavštinu ćete vratiti nazad.
(Kurir.rs / Foto:Shutterstock)
"MI NEĆEMO KAO AMERIKANCI DA UPADAMO NA UNIVERZITETE!" Vučić: Jedino mi je žao studenata koji žele da uče! (VIDEO)