Naučnici na Univerzitetu Kalifornija-San Dijego (UCSD) objavili su veliko istraživanje koje su u periodu od 2004. do 2017. godine sprovodili u Nemačkoj. U godišnjem upitniku koji su slali ispitanicima pitali su ih koliko je verovatno da bi preduzeli određene rizike kad su u pitanju posao, vožnja, sport i finansijske odluke.

profimedia0231085366.jpg
Profimedia 

Naučnici su potom prilagodili kontrolne karakteristike za parove, kao što su razlika u obrazovanju, kulturna pozadina, različite vere i regije porekla. Ustanovili su da su najpouzdaniji pokazatelj očuvanja braka različitosti u razumevanju rizika.

Naime, razlike u pogledu na finansijski rizik su na vrhu top liste stvari koje će razoriti vezu, a razvod je dvostruko izgledniji kad se partneri ne slažu oko toga koliko oprezno treba trošiti novac prenosi Best life online.

- Svađa oko novca je najčešći razlog razvoda, ali osnovni pokretač tih svađa je razlika u stavovima oko rizika. Ti stavovi određuju odluke oko investiranja poput kupovine nekretnine ili proširenja porodice. Ako partneri imaju drugačiji pogled na rizike, često se neće slagati oko uobičajenih i važnih investicija u braku - kazala je autorka studije dr Marta Sera Garsija.

Dodala je kako pogled na novac određuje i druge činioce braka, pa su tako rezultati studije pokazali da parovi koji imaju različite poglede na finansijski rizik često nemaju zajednički dom ili ne ulaze u projekte preuređenja doma. No Garsija kaže da se takve razlike mogu premostiti s vremenom.

profimedia0355437204-1.jpg
Profimedia 

- S jedne strane, domaćinstva dele zajednička dobra kao što je, na primer, stanovanje pod istim krovom. Za to postoji optimalna sličnost u stavovima o riziku. No s druge strane, domaćinstva u kojima postoje dva izvora prihoda tipično su rizičnija. Budući da supružnici udružuju svoje prihode, ako jedan ima manje pouzdane prihode drugog, razlike u stavovima o riziku mogu biti optimalne i postati izvor napetosti - pojašnjava Garsija.

Način na koji neko pristupa novcu i njegova spremnost na preuzimanje finansijskih rizika nisu celoživotne karakteristike. Studija je takođe otkrila da supružnici s vremenom postaju sve sličniji i da se njihov pogled na rizik može promeniti.

Rezultati su pokazali da su mnogi supružnici postali globalno fiskalno odgovorniji kao par tokom globalne recesije 2009. i da je manja verovatnoća da će isti brakovi završiti razvodom.

profimedia0176961126-1.jpg
Profimedia 

- Asimilacija preferencija mogla bi biti mehanizam za rešavanje sukoba unutar brakova. Kao rezultat toga, ovi parovi imaju veću verovatnost da ostanu zajedno - kazala je Garsija.

Studija zaključuje da bi nalazi o finansijskom riziku i razvodu mogli pomoći u boljem pronalaženju partnera, osobito onlajn. S obzirom na to da se trećina američkih parova trenutno sastaje na internetu, naučnici sugerišu da bi dodavanje jednostavnih upitnika profilima za upoznavanje o sklonostima rizika moglo povećati stopu uspeha.

- Internetske veb stranice za upoznavanje često dizajniraju algoritme koji pokušavaju pronaći optimalno podudaranje. Ako bi takve veb stranice predložile podudaranja među pojedincima koji su slični u svojim stavovima o riziku, to bi moglo smanjiti verovatnost da će se, ako i postanu par, u budućnosti razvesti - zaključila je Garsija.

profimedia0315024577.jpg
Profimedia 

(Kurir.rs/A.M.)

Bonus video:

00:14
HIT SNIMAK! Bojana Rodić snimila Mirka Šijana dok đuska bez majice Izvor: #instagram/bojana__rodic