Kilogrami se nagomilavaju uglavnom tokom novogodišnjih i božićnih praznikazbog bogatih trpeza.

To može da rezultira zdravstvenim problemima, ali i viškom kilograma.

Ukoliko želimo da se i posle praznika osećamo lagano i kaiš zakopčavamo na istoj rupici, potrebno je da povedemo računa šta i kako unosimo od hrane u danima praznovanja, ali i da ih ne provedemo "izležavajući se".

profimedia0356975924.jpg
Profimedia 

Nutricionista Branka Mirković za Telegraf je otkrila par trikova kako da se ne gojite tokom praznika.

- Činjenica je da ćete, ako pojedete jedan prosečan meni za novogodišnju večeru ili božićni ručak, uneti između 3.500 do 5.000 kalorija za obrok - kaže Branka.

Ona objašnjava da su to potrebe odraslog čoveka za dva dana koje, praksa je pokazala, u danima slavlja većina ljudi unese za svega tri do četiri sata.

shutterstock-1789960910.jpg
Shutterstock 

- Ako imate sreće da nemate nikakvih zdravstvenih problema, od prekomernog unosa hrane možete imati samo problem sa varenjem koji može da potraje i nekoliko dana. Oni koji imaju zdravstvene tegobe sigurno će pogoršati svoje zdravstveno stanje. Mnogi tek posle raznih slavlja otkriju da imaju zdravstvene probleme. Kilogrami jesu problem, ali sigurno manji od onog koji možete da imate sa zdravljem - objašnjava Mirković.

Nutricionista za Telegraf savetuje kako da ipak isprobate sve praznične đakonije, a da se to ne odrazi na vašu figuru, a pre svega na zdravlje.

1. Sipajte samo jednom

Ruska i/ili mimoza salata, predjela puna pavlake i majoneza, suhomesnati proizvodi, tvrdi sirevi, peciva nadevena šunkom i kačkavaljem i domaće slane pite uvek su "uvertira" za prazničnu trpezu na našim prostorima.

- Izaberite turšiju, kiseli kupus ili cveklu umesto salata sa pavlakom i majonezom. Ako baš ne možete da odolite, pored ovih salata sipajte samo kašiku neke masnije salate. Najbolje je da u jedan manji tanjir sipate kompletno predjelo i nikako ne dodajete, jer je stalno dodavanje hrane u tanjir najveći problem - upozorava nutricionista.

profimedia0434000248.jpg
Profimedia 

2. Slatkiše ostavite za kasnije

Ona navodi da se odlučite za manje količine jela ako želite da probate sve ono što se na stolu zateklo.

- Sarme, pečenje, razne đakonije... Sitni kolači i torte su tek pravi izazov. Nemojte ih jesti odmah posle obilnog obroka. Ostavite ih za kasnije. Takođe, budite oprezni i sa alkoholom, jer i on goji, a uz to i otvara apetit. Pijte umereno, sve vreme vodeći računa da u organizam unosite velike količine vode. Birajte niskokalorična pića kao što su belo vino ili šampanjac, ali naravno ne preterujte. Budite umereni u količini jela i pića, jer se najviše kalorija unese ako sve od ponuđenog jedete odjednom. Rečenica "samo da probam" je zavaravanje - podseća Mirković.

profimedia0580232489.jpg
Profimedia 

3. Šetajte ili džogirajte

Stručnjaci savetuju da je za vreme praznika važno i izaći u šetnju, odnosno ne provoditi ih samo u izležavanju.

- Uz posvećivanje pažnje tome šta ćemo jesti, trebalo bi da povedemo računa da praznike ne provedemo u izležavanju i pred televizorom ili kompjuterom - kaže fitnes instruktor Branko Stefanović.

Prema njegovim rečima, ako već nećete ići na treninge i u teretanu, važno je uvesti redovne šetnje ili laki džoging.

- Izađite u šetnju i malo bržim hodom pređite u toku dana bar onih 10.000 koraka koje možete da izmerite na većini mobilnih telefona. Možete da uživate i u lakom džogingu ujutro i uveče. To će blagotvorno delovati na vaše telo, a biće od velike pomoći da održite telesnu težinu i da se osećate dobro posle praznika - savetuje Stefanović.

trcanje.jpg
Profimedia 

Kurir.rs/I.B/telegraf

Bonus video:

21:24
NAKON VRELE AKCIJE ZAVRŠILA U SUZAMA! Uplakana jedva došla do reči (EP5 DEO2) Izvor: Kurir TV