Probleme možete olakšati ako unosite dovoljne količine joda

Štitnoj žlezdi potreban je jod kako bi normalno funkcionisala i produkovala dovoljno hormona koji su neophodni telu. Nedostatak joda u organizmu može narušiti zdravlje i izazvati pojavu guše i hipotireoze. Prema procenama Svetske zdravstvene organizacije, u svetu je dve milijarde obolelih od nekog poremećaja štitne žlezde, od toga njih 20% su stanovnici Evrope. Žene češće obolevaju od bolesti štitne žlezde, svaka treća žena ima čvor na štitnjači, a svaka deseta ima neki od poremećaja funkcije štitnjače.

Jogurt

stockphotohealthydietandnutritioncloseupbeautifulsexysmilingyoungwomaneatingnaturalyogurt513613627.jpg
Foto: Shutterstock

Mlečni proizvodi puni su joda, ali u normalnim količinama. Jogurt sa nešto manjim udelom masnoće ili Grčki jogurt su dobar izbor i ponudiće vam otprilike 50 odsto preporučenog dnevnog unosa.

Brazilski orah

brazilski-orah.jpg
Foto: Profimedia

Oni su pravi paketić još jednog nutrijenta koji je važan za rad štitnjače a to je selen. Prema rezultatima jedne studije, žene koje su ga redovno unosili u organizam imaju manje šanse da će se kod njih razviti bolesti štitnjače ili guša.

Riba

stockphotofemalehandscuttingtastyfishonplate510597505.jpg
Foto: Shutterstock

Riba je još jedan dobar izvor ovog nutrijenta, a naučnici su davno zaključili da osobe koje žive daleko od mora i riba im nije dostupna namirnica imaju više šanse da će se kod njih razviti guša.

Jaja

jajakuvanje-1.jpg
Foto: Profimedia

Jedno veliko jaje sadrži oko 16 odsto joda i 20 odsto selena, što znači da su savršena namirnica za zdravlje štitnjače.

(Kurir.rs)

KUĆNI UREĐAJI STVARAJU ELEKTROMAGNETNI STRES! Stradaju nam hipofiza, štitna žlezda, imunitet DECA OVO NIKAKO NE TREBA DA RADE Izvor: Kurir televizija