JEDITE MANJE I ČEŠĆE: Hrana koja pomaže da se rad ŠTITNE ŽLEZDE vrati u normalu
Probleme možete olakšati ako unosite dovoljne količine joda
Štitnoj žlezdi potreban je jod kako bi normalno funkcionisala i produkovala dovoljno hormona koji su neophodni telu. Nedostatak joda u organizmu može narušiti zdravlje i izazvati pojavu guše i hipotireoze. Prema procenama Svetske zdravstvene organizacije, u svetu je dve milijarde obolelih od nekog poremećaja štitne žlezde, od toga njih 20% su stanovnici Evrope. Žene češće obolevaju od bolesti štitne žlezde, svaka treća žena ima čvor na štitnjači, a svaka deseta ima neki od poremećaja funkcije štitnjače.
Jogurt
Mlečni proizvodi puni su joda, ali u normalnim količinama. Jogurt sa nešto manjim udelom masnoće ili Grčki jogurt su dobar izbor i ponudiće vam otprilike 50 odsto preporučenog dnevnog unosa.
Brazilski orah
Oni su pravi paketić još jednog nutrijenta koji je važan za rad štitnjače a to je selen. Prema rezultatima jedne studije, žene koje su ga redovno unosili u organizam imaju manje šanse da će se kod njih razviti bolesti štitnjače ili guša.
Riba
Riba je još jedan dobar izvor ovog nutrijenta, a naučnici su davno zaključili da osobe koje žive daleko od mora i riba im nije dostupna namirnica imaju više šanse da će se kod njih razviti guša.
Jaja
Jedno veliko jaje sadrži oko 16 odsto joda i 20 odsto selena, što znači da su savršena namirnica za zdravlje štitnjače.
(Kurir.rs)
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore