Nakon porođaja stomak ne nestane odmah. To može da iznenadi mnoge majke. Iako izgleda da ste, nakon izlaska iz bolnice, u četvrtom mesecu trudnoće, taj stomak će nestati.

Ipak, ovde je reč o stomaku koji ostaje večno, bez obzira na vežbanje i ishranu, i to mnogo nakon porođaja. To je onaj stomak koji možete videti kod žena koje imaju malu decu, a koji nema veze sa kilažom. Glavni krivac za gojenje u predelu stomaka kod žena je estrogen, koji se nakon 40. godine života taloži u tom predelu.

stomak-boli-stomak.jpg
Foto: Profimedia

Šta je dijastaza?

Dijastaza je stanje koje se najčešće javlja u kasnoj trudnoći ili posle porođaja, a nastaje usled razdvajanja stomačnih mišića. Tokom trudnoće stomak trpi ogroman pritisak, tako da prednji trbušni mišići više ne mogu da zadrže svoj oblik. Osim toga pojavi ovog stanja doprinose i hormonalne promene koje imaju uticaja na vezivno tkivo. Kada se mišići tokom trudnoće i porođaja razdvoje, materica, creva i drugi organi koji se nalaze u stomaku nemaju više pravu potporu koja bi ih držala na pravom mestu, pa počnu da "guraju" ka napred. Zbog toga nastaje izbočina u obliku kupe, karakteristična za ovo stanje.

stomak.jpg
Foto: Printscreen

Kako se leči?

Fizikalna terapija koja se sprovodi konzistentno i kroz duži period je obično dovoljna da se koriguju slučajevi dijastaze. Hirurške intervencije se obično preporučuju kod vrlo teških slučajeva, ali su često nepotrebne, i stoga veoma retke. Važno je da sve vežbe koje radite kako biste ispravili dijastazu, radite pod nadzorom stručnog lica kako biste izbegli moguće povrede

(Kurir.rs)

GINEKOLOG DR VANJA MILOŠEVIĆ: Kada je pravo vreme da se trudnice vakcinišu Izvor: Kurir televizija