KAKO DA SE IZBORITE SA RASIPNIM PARTNEROM?! Preduzmite ove mere na vreme, inače odoste U BANKROT!
Kad neko s kim živite počne da troši preko svojih mogućnosti, reagujte na vreme. Nije lako s rasipnicima, pogotovo ne ako ih volite. Čim primetite da žive preko svojih mogućnosti, stalno pozajmljuju i vraćaju, dobro razmislite da li želite zajednički život s takvom osobom.
Lepo je ako ste u braku ili vezi koja ima dovoljno novca da zadovolji potrebe svakog od partnera. Međutim, česta je pojava da jedno od vas dvoje nema pravilan odnos prema trošenju para, što neretko dovodi do razvoda i raskida. Najekstremnije situacije su one u kojima partner napravi izuzetno visok dug, koji je teško vratiti, a onda strada čitava porodica, pogotovo u uslovima sve veće besparice danas. Sve je manje onih koji misle da se živi od ljubavi, a sve više onih koji donose zajedničke dogovore o kućnom budžetu.
Ali šta da se radi kada jedan od partnera počne da troši više nego što imate?
ŠTA ZNAČI FINANSIJSKA NEODGOVORNOST
Nije prijatno da samo jedan plaća račune i ima sve obaveze, dok drugi sebi daje pravo da troši koliko hoće. Jedan štedi, vodi računa o svakoj stavci, dok je drugi komotan, laf i uopšte ne pomišlja ko plaća cenu njegove galantnosti. Stupanje u brak je dobra situacija za rasipnike, koji smatraju da su brakom stekli svako pravo da kućni novac tretiraju kao isključivo svoj. I u najbogatijim brakovima ovakvo ponašanje teško se toleriše.
UPOZNAJTE NOVČANE NAVIKE PRE BRAKA
Ne budite zaslepljeni kada vam dečko ili devojka kupuju skupe poklone ili plaćaju raskošne izlaske. Odmah se zapitajte odakle dolazi taj novac, da li je zarađen ili dobijen da bi se prikazali kao uspešni. Obratite pažnju na šta najviše troši, čemu ne može da odoli ni kad je u stisci, da li se ili koliko često zadužuje i - kakav odnos ima prema dugovanjima. Čim primetite da živi preko svojih mogućnosti, neprekidno, da stalno pozajmljuje i vraća, dobro porazmislite da li sa takvom osobom želite zajednički život.
ZAJEDNIČKI FINANSIJSKI PLAN
Ako neko od vas dvoje previše troši, sedite i stavite na papir količinu novca koju zarađujete. U takav finansijski plan uračunajte u lične prihode, kredite koje ste uzeli, novac koji očekujete vanredno, kao i novčane poklone koje vam je najavila rodbina, uglavnom roditelji. Morate da znate svaki datum kada vam se svote skidaju sa računa. Izračunajte neminovne troškove režija, količinu para koju odvajate za hranu i koliko vam ostaje za sve drugo.
Podelite obaveze - jedan neka plaća račune, drugi neka daje za hranu, kako god. Zajednički se dogovorite i o svoti koju možete uštedeti na mesečnom ili godišnjem nivou. Oba partnera treba da znaju da u kući mora da postoji makar mali fond za prijatne i neprijatne situacije.
KUĆNA PSIHOLOGIJA
Možda vaš partner nema realno mišljenje o sebi, pa samim tim ni o vama. Neko sebe precenjuje i smatra da mu pripada način života za koji prosto nema para. Ovo su delikatne situacije. Što je naklonost prema partneru veća, to će vam biti lakše da mu objasnite da sticajem okolnosti ne može sebi da priušti ono za čime čezne. U mnogim brakovima ljudi su tužni i sanjaju o boljem životu. Spustite ih na zemlju lagano, s ljubavlju. Obradujte ih nekim malim poklonom, jer i sitnice čine čuda.
ZAŠTITITE SEBE
Najzad, ako vidite da pomoći nema, preostaju vam samo drastičnije metode. Oduzmite mu ovlašćenje na vašu kreditnu karticu, insistirajte da vam da određenu svotu za kućne troškove i neprekidno ga podsećajte da troši previše. Ne govorite mu koliko novca imate, napravite crni fond i nadajte se poboljšanju. Zavrnite sve slavine i razmišljajte da je vreme da svoj novac trošite sami.
Kurir.rs/Ljilja Jorgovanović
Bonus video:
PONOSAN SAM NA SRBIJU KOJU NIKO NE MOŽE DA ZAUSTAVI: Vučić se oglasio iz Zemun Polja - Dve firme htele da odustanu od radova zbog hajke, ali sam ih vratio!