PRAVO JE VREME DA UZMETE ČETKU I FARBU U RUKE! Ako poštujete OVA pravila, lako ćete osvežiti nameštaj i BIĆE KAO NOV!
Bez obzira na to da li je vaš nameštaj star, ili samo novom želite da promenite boju, ne bi trebalo da oklevate. Stiže lepše vreme!
Ofarbajte ga, a pravi profesionalac vam otkriva na koji način to možete i brzo i jednostavno da uradite. Verujte, za tili čas će vam sinuti pred očima!
PRVI KORAK: Kad obezbedite sav potreban materijal i alatke (svi ih imamo u kući), nabavite temeljni premaz za drvo. Neophodan je jer priprema površinu za farbanje tako što je učvršćuje, uklanja mrlje, daje ujednačenu podlogu za boju. Ujedno povećava trajnost i izgled obojene površine.
DRUGI KORAK: Kad obavite prethodni posao, na red dolazi izbor boje, ali i njen sastav. Posavetujte se sa stručnim prodavcem koju da uzmete, jer nije svejedno da li ćete posao obaviti na golom drvetu ili je ono bilo prethodno ofarbano, možda i lakirano.
TREĆI KORAK: Čim se boja na nameštaju osuši, nanosi se završni premaz. Neki to ne rade, ali bi trebalo, posebno kad su u pitanju komadi nameštaja koje češće "trošite", jer on obezbeđuje da naneta boja duže traje.
Ako se pitate kako ćete sve to da obavite, ovo je detaljan plan:
Zaštitite pod ili sto na kojem ćete da radite, rastavite nameštaj, pa delove koje ne želite da prekrije farba (nosači polica, šarke...) prekrijte lepljivom trakom. Delove nameštaja na kojima se skupila prljavština (uglovi) očistite sredstvom za odmašćivanje, a kad se drvo osuši - pređite na fazu brušenja.
Drvo koje je u dobrom stanju zahteva tek malo upiranje brusnim papirom, a ako je oštećeno - trljanje rukom može da potraje, pa ako nemate električnu brusilicu, pozajmite je od komšije. Posebno će vas obradovati ova alatka ako su stradali veći komadi nameštaja.
Kad brusnim papirom sredite drvo, obavezno ga obrišite vlažnom krpom, koja će ukloniti nastalu prašinu i površinu ostaviti glatkom za nanos boje.
Nanesite temeljni premaz sa standardnom četkom za farbanje ili valjkom. Nanesite i drugi sloj ako vam se čini da premaz nije dobro prionuo. A kad se osuši, lagano opet sve išmirglajte, prebrišite krpom i - ofarbajte.
Boju nanosite tako što ćete ravnomernim potezima ići u jednom smeru četkom napred-nazad. Kapljice ili mehure, ako ih primetite, odmah uklonite, dok ne počnu da se suše, pa nanesite na isti način drugi sloj kad se prvi osuši i kad ga malo izbrusite.
Ostalo je još samo da sad već nove komade nameštaja premažete završnim zaštitnim slojem, sklopite ih kad se sve dobro prosuši (fioke ostavite uvek otvorene kako bi cirkulisao vazduh i brže se osušile) i - uživajte!
OVO VAM JE POTREBNO:
- šrafciger
- otvarač za konzerve s bojama
- četkica i/ili valjak
- lepljiva traka
- brusni papir ili brusilica
- krpa
- sredstvo za odmašćivanje (trinatrijum fosfat ili TSP)
Ne zaboravite i ovo: ako imate decu, obavezno ih uključite u posao. Svi mališani vole da boje, oduševiće se!
Kurir.rs/Lena/B.M.
Bonus video:
"ONI ŽELE SRBIJU NA KOLENIMA" Predsednik Vučić o takozvanoj "Vojvođanskoj platformi": Moramo da se suprotstavimo znanjem, snagom i odlaskom u narod