ČIM USTANETE, POPIJTE ČAŠU VODE NATAŠTE: Stručnjaci kažu da u organizam treba uneti najmanje oko 10 čaša ove tečnosti dnevno
Voda je jedan od glavnih pokretača života i čini oko 60 odsto našeg tela. Čak 98 odsto krvi je voda, a i kosti sadrže 30 odsto vode i bez nje ne bismo mogli da preživimo više od četiri dana.
U vodi se otapa so, odgovorna za sve biohemijske reakcije u telu. Ona pomaže u regulaciji krvnog pritiska i telesne temperature, čisti telo od nakupljenih toksina i osigurava normalan dotok kiseonika do svih ćelija, potpomaže probavu i izbacivanje štetnih materija iz organizma.
Koliko vode treba piti u vrelim danima
Preporuka je da se dnevno unese litar i po do dva litra vode, čak i ako ne osećamo žeđ. Kao i obroke, unos vode treba rasporediti tokom dana. Dobro je započeti dan s tri decilitra vode, koju treba popiti na prazan želudac. Takođe, nakon svakog obroka poželjno je popiti tri decilitra vode, što nas tokom dana dovodi do optimalnih litar i po do dva litra. Naravno, unos vode je individualan i zavisi od nekoliko faktora: od količine hrane koju jedemo, starosti, težine i visine, stanja organizma i režima telesne aktivnosti. Krupne i gojazne osobe i sportisti imaju veće potrebe za vodom.
Kako pomaže starijim ljudima
Koja količina vode šteti zdravlju
Preteran unos bilo koje namirnice, pa tako i vode, ne utiče blagotvorno na zdravlje. Vrlo je važno piti dovoljno vode kako bi organizam mogao pravilno da obavlja životne funkcije. Ali zapamtite, svako opterećivanje telesnih organa vodom (kao i hranom) dugoročno može dovesti do neželjenih posledica.
Kurir.rs/N.B.
Bonus video:
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega