Zaštitna amnionska kesa ili amnionska kesa (vodenjak) drži bebu u stomaku, a kada pukne to je znak da porođaj počinje. Međutim, jednom u 80.000 slučajeva dešava se porođaj dok je beba još uvek u netaknutom vodenjaku i to je poznato kao en caul porođaj.

Češći je kod carskih rezova nego kod vaginalnih porođaja, ali je generalno veoma retko.

"En caul" porođaj nudi bolji utisak o detetu neposredno pre rođenja U nekim kulturama rođenje u zatvorenom se smatra znakom sreće za bebe i roditelje. Sa naučne tačke gledišta, porođaji "en caul" mogu nam dati bliži pogled na to kakav je život bebe u materici.

Zbog retkosti ovakvih porođaja javnost ne može često da vidi kako to izgleda, zahvaljujući brazilskoj fotografkinji Janaini Oliveiri i dečaku imena Noah - roditelji širom sveta sada zaista mogu zamisliti kako je izgledao svet njihove bebe između slike s ultrazvuka i prvog daha.

Dečak Noah sada je prava zvezda u svom gradiću Vila Velha u Brazilu, a njegova majka Monik rekla je kako su joj lekari tokom poroda približili ekran tako da ga može gledati:

- Gledala sam ga u trenutku dok sam ga rađala. Lekari su mi primaknuli ekran da mogu videti. Prizor je bio toliko divan da me rasplakao.

(Kurir.rs)

Bonus video:

00:28
Milan Mitrović slavi rođenje ćerke Izvor: instagram/nadja_golubovic