Boja očiju, sa naučnog aspekta, ima veoma važnu ulogu. A poseban fokus je na plavim očima, odnosno ljudima sa plavim očima za koje se veruje da potiču od jedne iste genetsek mutacije, što navodi dalje da svaka osoba sa plavim očima vodi poreklo od zajedničkog pretka. Iako ovo deluje nemoguće, nauka ima svoje objašnjenje.

Moglo bi se reći da su sve oči iste boje. To je zato što je pigment koji daje boju našim očima, melanin, prirodno braon.

2.jpg
Foto: Shutterstock

- Prvobitno, svi smo imali smeđe oči - rekao je profesor dr Hans Rudolf Ličof Ajberg sa Univerziteta u Kopenhagenu.

Genetskom mutacijom, objašnjava dr Ajberg, ograničena je količina melanina koju oči osobe mogu proizvesti, a vizuelni efekat je da su oči izgledale plave, a ne smeđe. Tim genetičara sa Univerziteta u Kopenhagenu zapravo je, tokom istraživanja, pratio tu mutaciju sve do jedne danske porodice.

- Analizom povezivanja... fino smo mapirali boju plavih očiju, kroz tu analizu, otkriveno je da je grupa gena koja se može identifikovati nasleđena zajedno od jednog jedinog roditelja - naučna reč za grupu gena nasleđenih zajedno od jednog roditelja je „haplotip”. Identifikovani haplotip bio je uobičajen ne samo među 155 plavookih pojedinaca iz Danske, već i pet plavookih pojedinaca iz Turske i dve plavooke osobe iz Jordana - naveli su istraživači za Helt.

1.jpg
Foto: Shutterstock

Pored mapiranja haplotipova, tim dr Ajberga je sproveo analizu mitohondrijalne DNK, koja razmatra obrasce genetskih mutacija kako bi se pratilo majčino poreklo stotinama hiljada godina unazad.

- Varijacije u boji očiju od smeđe do zelene mogu se objasniti količinom melanina u šarenici, ali plavooke osobe imaju samo mali stepen varijacije u količini melanina u očima - navodi dr Ajberg ističući da iz ovoga proizilazi da su svi plavooki ljudi povezani sa istim pretkom, svi su nasledili isti prekidač na potpuno istom mestu u svojoj DNK.

Nasuprot tome, osobe smeđih očiju imaju značajne individualne varijacije u oblasti svoje DNK koja kontroliše proizvodnju melanina.

Ono što je dalje otkriveno je da mutacija koja oči čini plavim nije ni dobra ni loša sama po sebi.

3.jpg
Foto: Shutterstock

- To jednostavno pokazuje da priroda neprestano meša ljudski genom, stvarajući genetski koktel ljudskih hromozoma i isprobavajući različite promene dok to radi - naveo je dr Ajberg.

Ono što možemo pretpostaviti, međutim, jeste da boja naših očiju nije jedina osobina koja je išla uz mutaciju koja je dovela do te boje. Na primer, ako imate plave oči, mnogo je veća verovatnoća da ćete imati i veći rizik od melanoma, bićete takmičarski tip ličnosti i imaćete manje šansi da obolite od vitiliga.

(Kurir.rs/ŽenaBlic/A.G.)

Bonus video:

03:30
KEBA IMAO PREDSKAZANJE! U snu mu se JAVILO ko će mu biti žena, a kad ju je ugledao usledio je ŠOK! Pokušao da pobegne KURIR TELEVIZIJA Izvor: TV Kurir