Postoje dobri razlozi zašto se neka odećaokrene naopako pre pranja, ali ima i materijala koji se tako oštećuju.

Šta treba prati naopačke?

Preporučuje se da se u mašini naopako pere odeća u kojoj ste se mnogo znojili, kako bi se bolje oprala unutrašnja strana, a istovremeno se tako štiti spoljna strana odeće od oštećenja i gubitka boje. Unutrašnjost odeće obično je najviše izložena znoju i drugim telesnim tečnostima, pa se na njoj nakupljaju neprijatni mirisi. Takođe, ako okrenete odeću naopako pre pranja u mašini, sačuvaćete nalepnice, odštampane slike, vezove, cirkone, šljokice i druge ukrasne elemenata na spoljnoj strani. Smanjiće se zapinjanje o bubanj mašine patentnih zatvarača i dugmadi. Može sprečiti i oštećenje čičak trake, kopče i pertli.

shutterstock-1727564893.jpg
Foto: Shutterstock, Ilustracija

Odeća koju ne treba preokrenuti

Ipak postoji i odeća koju nikako ne treba preokrenuti naopačke. Osim što nećete preokrenuti ono što je jako prljavo sa spoljne strane, postoje još neki odevni predmeti kojima to ne treba raditi. Profesionalac iz hemijskog čišćenja kaže da je bolje izbegavati preokretanje odeće koja je od osetljivih tkanina, poput svile i vune, jer može oštetiti njihova vlakna. Reč je uglavnom o tkaninama koje se peru ručno ili na specijalnim programima u mašini.

(Kurir.rs/Naj žena/T.B.)

Bonus video:

06:15
"OVO JE PRANJE RUKU, UKRAJINI JE POTREBNO 1.200 TENKOVA, A NE 18!" Eksperti otkrili zašto se ne šalje NAJBOLJA TEHNOLOGIJA KIJEVU Izvor: Kurir televizija