Kraj okobra označava ujedno i početak velikih slava koje domaćini širom Srbije proslavljaju u ovo doba godina. Neki će ove godine prvi put slaviti krsnu slavu kao domaćini pa je važno da se upoznaju sa najbitnijim običajima.

shutterstock-1548366758.jpg
Foto: Shutterstock

Jedan koji izaziva zbunjenost jeste i taj šta raditi sa slavskom svećom nakon slavlja.  Za slavu se kupuje po mogućstvu sveća od pravog voska, obično dužine 50 - 60 cm, može i veća ili manja, zavisno od prilika i mogućnosti. Ona se stavlja u čirak (svećnjak) i posebno ukrašava.

52506-slavskikolac-ls.jpg
Foto: Nebojša Mandić

Sveća se pali na dan slave, neposredno pred rezanje kolača. Domaćin se prekrsti, pomene u molitvi Boga i ime svoje krsne slave, celiva sveću i pali je šibicom. Sveća i njena svetlost simbolizuju svetlost nauke Hristove. Sveća gori celog dana na dan slave, a kada izgori na nekoliko santimetara do svećnjaka, sveća se gasi na sledeći način: domaćin se prekrsti, uzme čašu sa vinom, iz nje zahvati jednu kafenu kašičicu vina i nju izlije uz fitilj sveće koja gori. Vino polako ugasi sveću. Potom se sveća i čirak stavljaju pred ikonu, ili na neko drugo svečano mesto u kući, tu stoji do sledeće godine i pali se prilikom zajedničkih kućnih molitvi.

slavski-kolac01-nebojsa-mandic.jpg
Foto: Nebojša Mandić

Prilikom rezanja slavskog kolača, u žito se, odozgo u centar, stavlja manja svećica koja gori dok traje obred rezanja slavskog kolača. Po završetku obreda žito se preliva crnim vinom, svećica se gasi i vadi iz žita, a na njeno mesto može se staviti neki cvet karanfil, ruža, bosiljak...

(Kurir.rs/Stil/M.J)

01:25
Ruska soba - Bela Crkva Izvor: MONDO/Stefan Stojanović