Mikrobiolozi upozoravaju da pranje veša na 30 i 40 stepeni nije bezbedno: Ove bakterije se ne uništavaju na toj temperaturi i mogu vam ugroziti zdravlje
Preporuka im je i da se posebna pažnja obrati na dečiji veš jer su oni osetljivi, a njihov imunitet nije još potpuno razvijen
Još od naših baka, dobro nam je poznato da je iskuvavanje najbolji način da se uklone bakterije sa veša. Međutim, velika većina današnjih tkanina, posebno onih obojenih, ne trpi te temperature pa se preporučuje da se peru na 30 ili 40 stepeni.
Međutim, mikrobiolozi se sa tim ne slažu. Oni su izričiti da sa pranjem veša na ovim temperaturama treba odmah da se prestane. Iako će se većina zaprljanosti očistiti i na 30 ili 40 stepeni, mikrobiolozi tvrde da te temperature ne mogu da uklone bakterije, viruse, grinje i mrtve ćelije kože, što može da bude veliki neprijatelj našeg organizma.
Preporuka im je i da se posebna pažnja obrati na dečiji veš jer su oni osetljivi, a njihov imunitet nije još potpuno razvijen.
Brojna istraživanja su pokazala i da se pranjem veša na nižim temperaturama može preneti bakterija ešerihijakoli koje je vrlo uporna i teško se izbacuje iz organizma. Prema istraživanju, ova bakterija preživljava na temperaturi od 37 stepeni, što znači da je pranje veša na 30 stepeni ne može uništiti.
Nakon što ste oprali veš, treba da brinete i o čistoći bubnja. Mikrobiolozi i za to imaju savet. Oni kažu da nakon pranja veša treba mašinu uključiti na 90 stepeni i pustite je da radi jer ćete na taj način biti sigurno da su se svi "neprijatelji" uklonili iz bubnja, te da se ne mogu preneti prilikom sledećeg pranja veša, piše Lepa i Srećna.
(Kurir.rs/J.M.)
Pogledajte kako dubinski da očistite veš mašinu:
"ONI ŽELE SRBIJU NA KOLENIMA" Predsednik Vučić o takozvanoj "Vojvođanskoj platformi": Moramo da se suprotstavimo znanjem, snagom i odlaskom u narod