Slušaj vest

Sveti Nikola je slava koju proslavlja gotovo polovina srpskih pravoslavnih porodica. Kada je reč o pripremi trpeze, mnogi domaćini se vode parolom: "Bolje da ima, nego da fali". To uzrokuje i veću količinu hrane koja ostaje posle slave, a koju porodice jedu i danima kasnije. Ipak, koliko ste bezbedni ako jedete meso sa mrsne slave ili ribu sa posne trpeze?

"Tu hranu posle slave treba čuvati u rashladnim uređajima, frižiderima, do 4 stepena Celzijusa i to ne preterano dugo. Maksimalno do 7 dana i pri čemu treba voditi računa da podgrejanu hranu ne treba ponovo podgrevati", rekla je jednom prilikom dr profesorka dr Veroslava Stanković za TV Prva.

slavska posna trpeza shutterstock_2296085907.jpg
Foto: Shutterstock

Doktorka je upozorila koliko je važno da obratimo pažnju na način i vreme čuvanja hrane jer u suprotnom može da dođe do trovanja hranom koje u zimskom periodu može da bude veoma opasno. Kada se tome pridodaju i respiratorne infekcije, problem postaje još veći. Osim toga, dr Stanković je upozorila i na sve one koji pripremljenu hranu za Novu godinu čuvaju sve do Božića.

"Ukoliko to radite, onda takvu hranu treba da stavite u zamrzivač i posle toga samo jednom da podgrejete", savetovala je.

shutterstock_2343818341.jpg
Foto: Shuttesrstock

Ukoliko planirate da jedete ribu koju ste pripremili za slavu, onda je bolje da je pojedete u prva dva dana. Dobro pripremljena riba u dubokom prženju izdržaće u frižideru tri dana. Marinirana riba je takođe jestiva prva tri dana. Profesionalci ne preporučuju da ostavite jela od sirove ili polusirove ribe u frižideru sledećeg dana jer postoji opasnost od trovanja hranom.

Kako da iskoristite ostatke hrane saznajte ovde.

(Kurir.rs/Mondo.rs/I.M.)

 Kako se zaštiti od zagađenog vazduha:

03:47
Kako se zaštititi od zagađenog vazduha i zašto do njega dolazi? Izvor: Kurir televizija