Pre svega treba prestati s pušenjem jer je to glavni faktor rizika za nastanak bolesti

Karcinom pluća i dalje je među vodećim uzročnicima smrti u Srbiji, ali medicina stalno napreduje i nove metode lečenja pružaju veću nadu obolelima.

Ključno je da svako od nas brine o svom zdravlju, a da čitavo društvo radi na prevenciji, zaključeno je na nedavno održanom Kongresu respiratorne medicine.

Karcinom pluća je najčešći uzročnik umiranja od malignih tumora širom sveta, a slična situacija je i u našoj zemlji. U proseku od raka pluća u Srbiji svake godine oboli 5.200 osoba, a bitku za život izgubi 4.600 ljudi. Kad je o faktorima rizika reč, pušenje je odgovorno za nastanak teškog oboljenja kod približno 90 odsto muškaraca i 80 odsto žena, dok one koje su pušači imaju veći rizik da obole nego muškarci.

Prof. dr Dragana Jovanović, direktorka Klinike za plućne bolesti Kliničkog centra Srbije, istakla je da bi naše društvo trebalo više pažnje da posveti prevenciji.

- Pre svega treba prestati s pušenjem jer je to glavni faktor rizika za nastanak bolesti. Rano otkrivanje ili skrining karcinoma pluća predstavlja sekundarnu prevenciju, naročito kod dugogodišnjih pušača - istakla je dr Jovanović.