Poseban karavan, koji čini stručni tim lekara i predavača, pomoći će budućim mamama širom Srbije da savladaju teškoće s kojima se suočavaju tokom drugog stanja kako bi se povećala stopa nataliteta u našoj zemlji

U drugom stanju ste, a sa raznih strana stižu različite, a često i suprotne informacije o tome kako treba da se ponašate tokom trudnoće. Neko vam govori da bi trebalo da jedete za dvoje, neko da je farbanje i depiliranje pogubno u tom periodu, a čuli ste čak i da je carski rez najbezbedniji način da bebu donesete na svet. Međutim, stručnjaci upozoravaju da su to samo neke od zabluda koje su rasprostranjene u našem društvu i da one mogu da prouzrokuju niz problema i posledica po majku, ali i novorođenče.

Da bi predrasude o trudnoći bile razbijene, fondacija „Dragica Nikolić“, Klinika za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Srbije, Institut za javno zdravlje „Milan Jovanović Batut“ i Banka matičnih ćelija „Krio-sejv“ pokrenuli su akciju „Koraci za zdravu trudnoću“ sa ciljem da se buduće mame i njihovi partneri upoznaju sa najvažnijim pitanjima koja se tiču drugog stanja.

- Motiv za akciju bili su podaci o smanjenju nataliteta, loša statistika vezana za morbiditet i mortalitet novorođenčadi, prekomerna upotreba lekova u trudnoći, kao i veliki procenat porođaja carskim rezom. Ti podaci su posebno nepovoljni kada je reč o našoj zemlji. Prema statistici, za poslednjih deset godina godišnji broj porođaja smanjio se za 10.000, odnosno za oko 15 odsto, dok je u isto vreme porastao broj carskih rezova, a nije smanjen mortalitet novorođenčadi, što pokazuje da se u velikom broju slučajeva oni rade bez potrebe. Takođe, mnoge trudnice su na terapiji i bolovanju, što nikako nije dobro - rekla je za Dr Kurir dr Mima Fazlagić, ginekolog-akušer, i dodala da je u svetu razvijen trend da se radi na preventivi i zdravstvenom obrazovanju, a to je kod nas najmanje zastupljeno.

Prema njenim rečima, akcija „Koraci za zdravu trudnoću“ zamišljena je kao tribina eminentnih stručnjaka koji će držati predavanja o razvoju bebe tokom trudnoće, promenama u organizmu, o najčešćim oboljenjima i preventivi, o vežbanju u trudnoći i pripremi za porođaj, pravilnoj ishrani i važnosti pravilne informisanosti.

- Sastavni deo tribine je i koktel zdrave hrane, sokova i voća, gde trudnice kroz druženje mogu da razgovaraju s predavačima o svemu što ih zanima, a ako postoji problem, na licu mesta mogu da dogovore prijem ili pregled na Institutu za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra u Beogradu. Do sada je karavan bio u tri grada: Petrovcu na Mlavi, Kragujevcu i Subotici. Odziv je bio odličan. Sa svakim gradom najavljena je dalja saradnja, pa ćemo tako u Petrovcu pružiti podršku za uspostavljanje psihofizičke pripreme za porođaj - istakla je sagovornica i naglasila da će njihov tim boraviti i u Zrenjaninu, Šapcu, Čačku, Užicu, Kraljevu, Leskovcu i Beogradu.

Kako naglašava, akcija se u svakom gradu održava prema preporuci domaćina. Svi ginekolozi informišu trudnice o mestu i vremenu održavanja desetak dana pre događaja. Takođe, na prometnim mestima postavljaju se plakati, a veliku ulogu u obaveštavanju o tribini imaju i lokalni mediji. Akciji mogu da se odazovu sve buduće mame ali i svi drugi zainteresovani.

Najčešće zablude o trudnoći

- bolje je da se beba rodi u sedmom, nego u osmom mesecu
- trudnica mora da leži da bi održavala trudnoću
- žena u drugom stanju treba da jede za dvoje
- trudnica nikako ne treba da se farba i depilira
- carski rez je bolji od prirodnog porođaja
- trudnoća zavisi od doktora i lekova koji se uzimaju

Osnovni ciljevi kampanje

- pričati o trudnoći kao normalnoj pojavi i „blagoslovenom“ stanju, a ne kao o bolesti
- izdvojiti najčešća oboljenja u trudnoći i preventivom sprečiti njihovu pojavu
- motivisati žene da se odluče za prirodni porođaj
- razbiti mnoge predrasude o trudnoći koje su široko zastupljene