U Srbiji čak 670.000 ljudi ima šećernu bolest

Dijabetes je veliki neprijatelj ljudi, podmukla bolest i jedna od najrasprostranjenijih. Prema poslednjim podacima, samo u Srbiji se sa simptomima šećerne bolesti suočava čak 670.000 ljudi. Poznato je da na njen nastanak mogu uticati brojni spoljašnji faktori, poput loše ishrane i manjka fizičke aktivnosti, ali najnovije istraživanje pokazuje da su faktori rizika i pojedine životne navike koje su mnogim ljudima sastavni deo svakodnevice. Evo šta bi trebalo izbegavati kako bi se smanjila mogućnost od dobijanja dijabetesa.

Neprestano sedenje ispred televizora

Manjak kretanja uveliko povećava rizik od razvoja dijabetesa. Naime, rezultati nekoliko istraživanja pokazali su snažnu povezanost između gledanja TV, gojenja i razvoja dijabetesa, i to nezavisno od načina ishrane i vežbanja.

Konzumiranje gaziranih i zašećerenih napitaka

Povećan unos šećera, uz istoriju bolesti u porodici, jedan je od najvećih rizika za razvoj dijabetesa. Gazirana i ostala zaslađena pića najbrži su način da se u organizam unesu prevelike količine šećera. Idealna zamena za njih je voda.

Višak kilograma

Studije su pokazale da je u gotovo 90 odsto slučajeva kod onih kojima je dijagnostikovan dijabetes tipa 2 ustanovljena i gojaznost ili višak kilograma. Zato, da bi se sprečio nastanak bolesti, odmah treba početi s korekcijom ishrane i vežbanjem.

Podmuklo oboljenje

* dijabetes tipa 2 ima oko 95 odsto obolelih od ove bolesti
* u Srbiji se u proseku svake godine bolest dijagnostikuje kod 16.000 ljudi
* malo češće se otkriva kod osoba ženskog pola, najčešće posle 40. godine
* tip 2 više nije redak ni kod mladih osoba, gojazne dece i adolescenata
* zbog blage simptomatologije, često godinama prolazi neopaženo