Simptomi ovog stanja, koje može da zada prave muke i odojčetu i roditeljima, jesu retko i otežano pražnjenje, nadutost abdomena, grčevi i smanjen apetit

Stolica vaše bebe postala je tvrda i bolna, veoma se teško oslobađa, a pored toga, izostaje i po nekoliko dana. Kada je i bude, zrnasta je kao šljunak, a vaš mališan stalno savija noge prema stomaku i stenje uz grimase. Posebno vas plaši to što je ponekad stolica čak išarana žilicama krvi, abdomen bebe je nadut, javljaju se grčevi, a i apetit je smanjen. Međutim, iako simptomi izgledaju zastrašujuće, nemojte paničiti jer oni mogu da ukazuju na nastanak zatvora ili, kako se medicinski kaže, konstipaciju, a to je problem koji se lako može rešiti sa nekoliko saveta.

Prim dr Jasminka Komnenović rekla je za Dr Kurir da konstipaciju uzrokuje manjak vode u organizmu deteta ili loši mišićni pokreti.

- Biti začepljen tvrdom stolicom veoma je neprijatno. Ona može da uzrokuje lošu pasažu, pa je dete dugo zadržava u crevima, a što je ona duže u njima, slabiji je tonus mišića. Tako stvrdnuta stolica prolazeći kroz uzani rektum često proizvodi takozvane fisure, pa se javljaju tragovi krvi. Tada beba očekuje bol i zadržava stolicu, što nju čini još tvrđom i samim tim bolnijom za prolazak. Tada se javlja i strah kod bebe, pa ona ne želi da prazni creva - objasnila je dr Komnenović.

Prema njenim rečima, razlozi za nastanak konstipacije u uzrastu odojčeta mogu da budu nova hrana i mleko, odnosno prelazak s dojenja ili formule na kravlje mleko, ili prevelika količina tog mleka i premalo vode.

- Konstipaciju, pa i dijareju može da izazove i detetova uznemirenost jer su u tim situacijama uznemirene i intestinalne funkcije deteta - istakla je ona i dodala da, ukoliko je problem izrazito uporan, u dogovoru s pedijatrom roditelji mogu da primene i glicerolske supozitorije, odnosno čepiće s glicerolom, ali ne duže od nekoliko dana.

beba-hrana.jpg
Foto: Thinkstock



Više tečnosti i vlakana za zdrav stomačić!

Prim dr Jasminka Komnenović objasnila je da odojčetu koje pati od „zatvora“ treba dati više tečnosti i vlakana, čime će problem biti rešen.

- Tokom prve i druge godine deca vlakna unose uglavnom iz žitarica. Kada dođe vreme za uvođenje povrća, treba izabrati ono s dosta tih sastojaka, a ima ih u grašku, brokoliju, pasulju, tikvicama i paradajzu. Sok bogat sorbitolom, nerastvorljivim šećerom, privlači vodu i tako formira masu stolice. U tu svrhu dobar je sok od šljiva ili kompot od suvih šljiva, kajsija ili breskvi - istakla je sagovornica Dr Kurira.

Kako ona ističe, treba voditi računa o tome da beba unosi dovoljno tečnosti ili razblažene sokove. Međutim, u prvoj godini roditelji deci ne bi trebalo da daju više od 120 ml soka dnevno.