Pedijatri savetuju roditeljima da ne paniče, već da zdravim načinom života - šetnjom, bavljenjem sportom, pravilnom ishranom - spreče da se dete razboli

Mnoga deca pate od respiratornih infekcija koje se često ponavljaju, pogotovu u ovom periodu godine, kad su temperaturne oscilacije velike. Simptomi mogu da budu crveno grlo, otečeni krajnici, upala sinusa, kašalj, teškoće pri disanju. Roditelji su često u panici i na sve moguće načine pokušavaju da svojoj deci pomognu kako bi što pre prevazišla to stanje, a stručnjaci ističu da je jačanje imuniteta mališana najbolji način da se to postigne.

Prim. dr Ljubica Luković, specijalista pedijatrije u Domu zdravlja Grocka, kaže da je imunitet lična karakteristika svakog organizma - njegova sposobnost da očuva zdravlje uprkos prisustvu različitih infektivnih agenasa: virusa, bakterija, gljivica.

- Smeh jača imunitet. Sve što čini da se dete smeje, čini i njega i vas otpornijim. Šetnja, bavljenje sportom, odlazak u krevet u uobičajeno vreme, kao i pravilna i redovna ishrana, bez preskakanja obroka. Važno je mališanima obezbediti i blagotvoran jutarnji napitak u vidu mlake limunade zaslađene kašičicom meda. Vitamina C, osim u citrusima, ima dosta i u kiselom kupusu, a jogurt i kiselo mleko su namirnice bogate probiotskim bakterijama, koje teraju „agresore“ - ističe dr Luković i dodaje da, pored ovih prirodnih načina uticanja na jačanje imuniteta deteta, na tržištu ima i dosta preparata koji se često preporučuju roditeljima.

- Danas se zna da je oligoelement cink vrlo značajan u stimulisanju odbrambenih sposobnosti. Nema ga mnogo u hrani te se uzima u vidu preparata. Boravak u slanim sobama (smatra se da jedna seansa odgovara trodnevnom boravku na moru) takođe čini da se dete ređe razboleva. Takođe, tretirajte svoje dete kao zdravo i ono će uglavnom takvo i biti. Najzaraznija bolest na svetu je strah od bolesti - zaključuje doktorka.