STRUČNJACI SLOŽNI: Legalizujte marihuanu u medicinske svrhe
Lekari u Srbiji složni da se kanabis koristi u medicinske svrhe, iako je za državu na listi zabranjenih supstanci.
Ova biljka se hiljadama godina koristi u tradicionalnoj medicini, a dokazano je njeno blagotvorno dejstvo kod ublažavanja simptoma niza teških bolesti, od multiple skleroze, side do nuspojava hemoterapije.
Ministarka zdravlja Slavica Đukić Dejanović izjavila je da legalizacija marihuane u medicinske svrhe ne znači legalizaciju droge.
Dr Jelena Drulović, neurolog koji se bavi multiplom sklerozom u Kliničkom centru Srbije, kaže da bi volela da jedan broj njenih pacijenata ima mogućnost da koristi preparate od kanabisa.
"Mnogima preporučujem, ali nije moguće nabaviti ih u inostranstvu, jer se takvi lekovi daju isključivo u bolnicama. Razne studije su pokazale da marihuana ima pozitivan efekat kod određenih tegoba. To su preparati u vidu spreja koji se odavno već koriste u Nemačkoj, Holandiji, Italiji, Švajcarskoj i brojnim zemljama EU", objašnjava doktorka Drulović.
Rumunija je poslednja država koja je u aprilu prošle godine odobrila korišćenje kanabisa. Dopušteno je samo uzimanje strogo kontrolisanih proizvoda dobijenih od indijske konoplje, i to samo za lečenje, odnosno ublažavanje simptoma kod tačno propisanih dijagnoza, poput epilepsije, raka ili multiple skleroze.
Dr Vladimir Kovčin, onkolog u KBC “Bežanijska kosa”, nema ništa protiv da se marihuana propisuje pacijentima koji trpe jake bolove.
"Samo treba da budu pod strogom kontrolom, kao i ostali opijati", kaže dr Kovčin.
Takvi lekovi se daju ukoliko prva linija medikamenata ne pomaže. Kod multiple skleroze se daju pacijentima s ukočenošću u nogama, a tu standardni lekovi ne pomažu.
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore