Pratite promene: Šta boja i miris urina govore o vašem zdravlju
Iako vam bolovi u bešici mogu delovati bezopasno i prolazno, nikako ih nemojte olako shvatiti jer oboljenja urinarnog trakta mogu ostaviti trajne posledice. Boja i miris urina mogu biti dobri indikatori onoga što se događa u našem telu. Stručnjaci zato savetuju da je redovna analiza mokraće obavezna, jer je to jedna od korisnijih skrining metoda čiji rezultati mogu dati osnovne informacije o stanju metabolizma i genitalno-urinarnog sistema, a pored toga ona se ubraja u osnovne laboratorijske analize.
Dr Dejan Kojić, urolog iz KBC „Dragiša Mišović“, rekao je za Dr Kurir da se pregled urina sprovodi u situacijama kada postoji sumnja na oboljenje urinarnog trakta, kao i prilikom rutinskih sistematskih pregleda, kad se može dijagnostikovati određeno oboljenje u njegovoj početnoj fazi, znatno pre pojave simptoma bolesti.
- Analiza urina je pogodna i brza metoda koja može pomoći u postavljanju precizne dijagnoze, čak i onda kada nema jasnih simptoma bolesti. Pregled podrazumeva pre svega opis fizičkih i fizičko-hemijskih karakteristika mokraće, kao što su izgled, boja, miris, reakcija i specifična težina. Što se tiče hemijske analize urina, to su najčešće analize na proteine, šećer, ketonska tela, urobilinogen, bilirubin i nitrite. I na kraju, postoji pregled mokraćnog sedimenta, odnosno mikroskopski pregled taloga, koji se dobije nakon što se mokraća centrifugira - istakao je dr Kojić i dodao da svako zamućenje urina može ukazati na eventualni problem.
- Normalno je da je urin bistar, a svako zamućenje može ukazati na postojanje većeg broja leukocita, bakterija ili gljivica. Regularna boja je uglavnom žuta, može da varira od svetle do tamne, a na to utiču i povećana telesna temperatura, znojenje, povraćanje i dijareja. Povećana gustina može biti znak dijabetesa, hipertenzije, poremećaja funkcije hormona nadbubrežne žlezde, oštećenja bubrega. Menja se i usled povećanog gubitka vode - usled povraćanja, dijareje ili visoke temperature. Manja gustina najčešće se javlja kod povećanog izlučivanja urina. Pozitivan nalaz proteina uobičajeno se sreće u trudnoći, dok u svim ostalim situacijama predstavlja patološki nalaz, a kad se naiđe na veliki broj leukocita, treba pretpostaviti da postoji zapaljenska reakcija. Glukoza i aceton u urinu ukazuju na šećernu bolest, a pojava crvenog urina predstavlja povećano prisustvo eritrocita, što može ukazati, u zavisnosti od simptomatologije, na oboljenje bubrega, infekcije, ali i tumor urinarnog trakta - objasnio je sagovornik Dr Kurira i posebno naglasio da takve promene zahtevaju obavezno javljanje lekaru, koji će odrediti kojeg su porekla.
Činjenice
Kako prepoznati problem
• prozirna ili svetložuta - telo je zdravo
• bela ili zamućena - moguće postojanje urinarne infekcije
• tamnožuta boja - ukoliko se pojavi ujutro, pri prvom mokrenju, nije strašno jer je takva boja rezultat nakupljanja mokraće tokom noći. Međutim, ukoliko je konstantno takva, neophodno je redovno konzumiranje veće količine vode jer je često znak dehidratacije
• narandžasta boja - može biti rezultat uzimanja laksativa
• crvena boja - javlja se nakon konzumiranja borovnica ili drugog voća slične boje. Međutim, ukoliko nije unošena takva hrana, uzrok može biti krv u mokraći, zbog čega je potrebno hitno se javiti lekaru
• braonkasta boja - pokazatelj je ozbiljnog zdravstvenog stanja, a izazvana je u najvećem broju slučajeva bolestima bubrega i jetre
• zelena ili plava boja - nastaje od lekova ili obojene hrane. Urin svetlozelene boje ukaz višak vitamina B u telu
Bez panike
I namirnice utiču na nijansu mokraće
Stručnjaci naglašavaju da boja mokraće zavisi i od namirnica koje unosimo u organizam. Tako, na primer, ružičastu i crvenu boju urina mogu da izazovu cvekla, borovnica, neke vrste pečuraka ili slatkiši koji sadrže anilin.
- Prisustvo bakterija ne mora automatski da podrazumeva postojanje urinarne infekcije, već takozvanu bakteriuriju, koja može biti simptomatska, kad se javljaju i leukociti u urinu, i asimptomatska, kad se beleži odsustvo leukocita. Pozitivan nalaz cilindara u urinu ukazuje na postojanje oboljenja bubrega, nalaz epitelnih pločastih ćelija nema veći dijagnostički značaj, dok pojava okruglih može probuditi sumnju da su oštećeni bubrezi - istakao je dr Dejan Kojić, urolog iz KBC „Dragiša Mišović“.
Urolozi naglašavaju da pojava k ristala i soli u urin-sedimentu mogu ukazati na poremećenu funkciju bubrega i eventualno postojanje kalkuloze urinarnog trakta.
VUČIĆ I LAVROV RAZGOVARALI TELEFONOM O 3 VAŽNE TEME: Upoznao sam ministra da Priština pokušava da Srpskoj listi zabrani učešće na predstojećim izborima