Kratak san u trajanju od dvadesetak minuta je odličan za bolji učinak na poslu, tvrde neuropsihijatri sa Oksfordskog univerziteta

Nedostatak sna znatno smanjuje produktivnost zaposlenih, a kratak san u trajanju od dvadesetak minuta je odličan za bolji učinak na poslu, tvrde neuropsihijatri sa Oksfordskog univerziteta. Prema proceni Rusela Fostera, profesora neurologije, nedostatak sna kod nezaposlenih kompanijama stvara gubitak od 63 milijarde dolara godišnje jer se u proseku po zaposlenom izgubi sedam-osam dana godišnje zbog nedovoljne produktivnosti na radu usled nenaspavanosti.

Američka NASA je 1995. sprovela anketu o važnosti popodnevnog sna zaposlenih. Piloti koji su se odmarali posle ručka oko 40 minuta, provodeći pritom u snu 25 minuta, povećali su produktivnost na radu za 34 odsto u odnosu na pilote koji su ostajali budni.

Pored toga što nedostatak sna veoma nepovoljno utiče na proces rada, ta pojava može da uzrokuje i znatno ozbiljnije probleme. Tako su, na primer, trećinu automobilskih nesreća sa smrtnim ishodom izazvali upravo vozači koji su zaspali za volanom.

Zemlje u kojima je odmor obavezan tokom rada

- u Kini je još od vremena Mao Cedunga pravo na popodnevni odmor zaposlenih zapisano u Ustavu
- u velikom broju japanskih preduzeća popodnevni odmor je obavezan, a u mnogima se čak gasi svetlo na desetak minuta posle ručka
- u Francuskoj mali broj preduzeća dozvoljava zaposlenima da odspavaju tokom radnog vremena, po ugledu na „Gugl“