Mnogo osoba izlečenih od raka nastavlja da puši
Gotovo svaka deseta osoba koja je pobedila neki oblik raka nije prestala da puši, pokazalo je novo istraživanje, koje je preneo list USA tudej. Međutim, ono što je posebno poražavajuće jeste podatak dobijen studijom prema kojem je procenat pušača posebno visok među onim pacijentima koji su imali kancer povezan s konzumiranjem cigareta, poput raka pluća ili mokraćne bešike.
Lekari su do tih rezultata došli nakon istraživanja sprovedenog na 3.000 ljudi kojima je prošlo devet godina od dijagnoze. Rezultati su objavljeni u časopisu Epidemiologija, biomarkeri i prevencija, a naglašeno je da oni mogu da se odnose na bilo koju zemlju u svetu koja ima srazmerno isti broj pušača u odnosu na broj stanovnika kao što je to slučaj u Americi.
- Ostavljanje cigareta je veoma teško čak i kad s druge strane stoji veliki zdravstveni rizik poput recidiva raka - rekao je glavni autor studije Li Vestmans, naučnik iz Američkog društva za rak.
Opšti procenat pušača među preživelim pacijentima je čak 9,3 odsto, a najviši je među onima koji su pobedili rak mokraćne bešike (17,2 odsto) i pluća (14,9 odsto), a nešto je niži kod onih koji su imali melanom (7,6 odsto) i rak debelog creva (6,8 odsto).
Pored toga, pokazalo se da oni koji nastavljaju da puše - puše dosta, u proseku 15 cigareta dnevno.
- Iznenadilo me je što je broj toliko visok - priznao je Roj Herbst, načelnik odeljenja za medicinsku onkologiju na Jejlu, i dodao da je u svim zemljama očigledno potrebno više raditi na programima za prestanak pušenja.
"VIDE DA SRBIJA NAPREDUJE BRŽE OD NJIH" Predsednik Vučić o napadima iz Zagreba: "Srećan sam što mi nemamo tu vrstu frustracije i kompleksa kako oni imaju prema"