MALO, MALO, PA POGLEDATE U MOBILNI? Snimci magnetne rezonance otrivaju stravične posledice te navike
Novo istraživanje sprovedeno na Univerzitetu u Saseksu razotkrilo je skrivenu opasnost korišćenja mobilnih telefona, laptopa i drugih uređaja.
Snimke funkcionalne magnetne rezonance mozgova 75 odraslih osoba otkrile su smanjenu količinu sive materije u jednoj od ključnih regija mozga - anteriornom cingularnom korteksu (ACC) - kod onih koji češće posežu za svojim mobilnim uređajima, i "multitaskaju" između mobilnog, tableta, laptopa i drugih uređaja.
Anteriorni cingularni korteks je regija mozga koja je zadužena za racionalno odlučivanje i kontrolu emocija, a ranija istraživanja na tom području otkrila su i da su kriminalci sa slabijom funkcijom ACC češći recidivisti, što upućuje na slabiju kontrolu nad vlastitim impulsivnim ponašanjem.
Novo istraživanje time je potvrdilo i prethodna istraživanja korisnika mobilnih uređaja, koja su često korišćenje povezala sa poremećajima koncentracije te pojavom depresije i anksioznosti - rezultati koji su konzistentni sa smanjenom funkcijom ACC.
Osobe koje su učestvovale u istraživanju ispunile su upitnik o svojim navikama korišćenja multimedijalnih uređaja, kao i o svojim drugim životnim navikama i karakternim osobinama. Smanjena količina sive materije opažena je kod svih koji su koristili više uređaja, bez obzira na druge razlike u stilu života.
"Multitasking postaje sve dominantnije u našim životima, i sve smo više zabrinuti zbog njegovog uticaja na naš razum i emotivno stanje. Naše istraživanje je prvo koje je pronašlo povezanost između korišćenja više medija i strukture mozga", rekao je Kep Ki Loh, jedan od neurologa koji su sproveli studiju.
Mozak se menja pod uticajem okoline
Brojna prethodna istraživanja u području neurologije pokazala su da je mozak plastična tvorevina koja se menja u skladu sa načinom na koji se koristi.
Putevi i veze između neurona se menjaju u skladu sa našim ponašanjem, okolinom, emocijama, i događa se i na ćeliskom nivou, kao i u prekrajanju dela kore velikog mozga.
Raznovrstan trening, poput žongliranja ili taksista koji uče mapu grada, može da poveća gustoću sive materije u određenim predelima mozga.
"Tačni mehanizmi kojima dolazi do ovih promena još nisu potpuno jasni", rekao je Kep Ki Loh.
"Iako je moguće da su osobe s manjim ACC podložnije izazovu "multitaskinga" zbog slabije sposobnosti kontrolisanja svojih misli i emocija, jednako je moguće da je veći inov izloženosti multitaskingu ono što vodi do promena u ACC. Potrebno je dugoročno istraživanje kako bi se nedvosmisleno utvrdilo šta je uzrok a šta posledica", rekao je on.
(Jutarnji.hr)
VUČIĆ NA BOŽIĆNOJ LITURGIJI U HILANDARU: Predsednik se poklonio pred Bogorodicom Trojeručicom, čestitao najradosniji hrišćanski praznik (VIDEO)