Ukoliko sumnjate da je vaše dete počelo da upotrebljava nedozvoljene supstance na svom putu ka odrastanju ili ste se, štaviše, uverili u to, stručnjaci preporučuju primenu vaspitnih strategija

Ovaj tekst je preuzet sa sajta Yumama.com

Grupa naučnika sprovela je istraživanje u kojem je učetvovalo četiri stotine tinejdžera, a čiji je krajnji cilj bio utvrđivanje da li mališani i u kojoj meri lažu. Stručnjaci su upitali učesnike studije jesu li ikada koristili kokain, a potom to proverili na uzorku dlaka koje su dobili od ovih tinejdžera. Čak i uprkos tome što su znali da će njihovi odgovori ostati tajna, većina učesnika odlučila je da ne kaže istinu. Štaviše, rezultati su pokazali da tinejdžeri upotrebljavaju drogu čak 52 odsto češće nego što priznaju.

Činjenica je, prenosi WebMD, da tinejdžeri često govore neistinu čak i kada znaju da ih niko neće osuditi zbog nečega što su uradili. Zbog toga je važno uspostaviti s detetom odnos zahvaljujući kojem će ono roditeljima govoriti istinu i samo istinu. Ukoliko verujete da je vaše dete već pošlo lošim putem, ne brinite, savetuju stručnjaci. Nikako ne okrećite glavu na drugu stranu jer to nikada nije rešenje. Postoji nekoliko načina da povratite njihovo poverenje i uspostavite zdrav i prijateljski odnos, a to su sledeći:

1. Verujte svom instinktu

Mnogi roditelji, veruje dr Mejson Tarner, šef psihijatrije u bolnici "Kajrzer Permanente" u San Francisku, pokušavaju da opišu svoju brigu kao bezrazložnu. ''Ukoliko vam instinkt poručuje da imate razloga za brigu, mora da neki razlog i postoji'', istakao je on.

2. Edukacija roditelja je važna

Džuli Anvin, mama američkog srednjoškolca, primetila je da je njen sin često loše raspoložen i da je postao povučen. Iako je posumnjala da je njegov problem droga, Džuli je sebe podsećala da bi je na to upozorio i neki fizički znak. Ipak, svet droge sve je bogatiji i rasporostranjeniji i nije isključeno da današnji mališani koriste neku drogu za koju njihovi roditelji još uvek nisu ni čuli, a kamoli da prepoznaju njeno dejstvo. Zato pokušajte da se informišete o svim mogućim opasnostima.

3. Ne shvatajte lično

Ukoliko saznate da je vaš tinejdžer koristio neku zabranjenu supstancu, logično je da, između ostalog, osetite i bes, krivicu ili da vas je dete izdalo. Mnogi roditelji se okupiraju ovim osećanjima, a nijedno od njih neće pomoći mališanu. Zbog toga se treba bazirati na otkrivanje zbog čega je dete lagalo, razumevanje situacije, objašnjavanje detetu da laganje nije u redu i na iskren razgovor o budućnosti.

4. Potražite pomoć

Nije malo broj majki i očeva koji činjenicu da je njihovo dete ušlo u svet droge čuvaju kao tajnu i od najbližih rođaka i prijatelja, ali je stručna pomoć neophodna. Ne dozvolite da problem vašeg tinejdžera ode predaleko samo zato što ste se stideli da će neko saznati šta se događa. Razmišljajte o ovom problemu kao o dijabetesu ili polomljenoj kosti - to je zdravstveni problem koji mora da se reši.

5. Ponovo izgradite poverenje

Zategnuti odnosi između dece i roditelja mogu nepovoljno uticati na svaku sferu njihovih života. Zbog toga je važno da obnovite narušeni odnos i pomognete detetu da shvati da je uz vas uvek bezbedno, ali i da postoje određena ograničenja.

6. Razmotrite vaspitni stil

Kada otkriju postojanje problema, roditelji često idu u krajnost: postaju ili previše popustljivi ili prestrogi. Droga je, ipak, problem koji zahteva primenu različitih metoda u vaspitanju. Ponekad će detetu biti potrebne ljubav i toplina, a nekad će disciplinovanje biti na prvom mestu.


Sa sajta Yumama.com preporučujemo još:

Vaspitni stil prilagođen agresivnom detetu

Problematični pubertet: 5 naučnih istraživanja za koje tinejdžeri treba da znaju

Droga i alkohol – kako zaštititi dete?

Trikovi za vaspitanje bez kažnjavanja

Saveti psihologa: Šta kada dete pobegne od kuće