Nov metod lečenja visokog krvnog pritiska u KCS
U Kliničkom centru Srbije (KCS) održana je dvodnevna obuka stručnjaka za primenu novog metoda lečenja povišenog krvnog pritiska (hipertenzije), koji bi trebalo da se uvede u svakodnevnu praksu. Namenjen je pacijentima koji ne reaguju na terapiju lekovima.
Posle prve radionice, koju je za lekare KCS održao vodeći evropski stručnjak iz te oblasti Feliks Mahfoud iz univerzitetske bolnice „Sar“ u Hamburgu, obuka je organizovana i za interventne kardiologe, nefrologe i vaskularne hirurge iz cele Srbije, s ciljem da se metod uvede uključivanjem više centara i specijalnosti.
- Ovaj metod rezervisan je za pacijente s povišenim krvnim pritiskom kod kojih nije moguće lečenje na drugi način - izjavio je direktor KCS Miljko Ristić.
Načelnik Službe invazivne dijagnostike i interventne kardiologije KCS Goran Stanković objasnio je da intervencija na arterijama u blizini bubrega, takozvana renalna denervacija (smanjenje nervne simpatičke aktivnosti bubrega), postepeno, za tri do šest meseci, dovodi do opadanja krvnog pritiska.
- Ideja je da se taj metod uvede kao standardan za pacijente s rezistentnom hipertenzijom koji, uprkos terapiji optimalnim dozama sa tri ili više vrsta antihipertenziva, ne mogu da održe vrednosti krvnog pritiska u granicama normale. U našoj zemlji u tu kategoriju ubraja se oko deset odsto pacijenata s povišenim krvnim pritiskom - naglasio je Stanković.
Doktor Mahfoud istakao je da intervencija zahteva timski rad, pri čemu je od presudne važnosti da se izabere bolesnik koji zaista ima rezistentnu arterijsku hipertenziju, jer se samo u tom slučaju postiže znatna redukcija vrednosti krvnog pritiska. On je s timom KCS obavio renalnu denervaciju kod žene (62) koja 17 godina pati od visokog krvnog pritiska, a nije uspela da ga reguliše terapijom sa četiri antihipertenziva dnevno.
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega