Redovni ginekološki pregledi za sve žene, koji podrazumevaju odlazak lekaru jedanput godišnje, najbolji su način da se spreči porast broja obolelih od ove vrste kancera

U organizaciji Udruženja za borbu protiv raka jajnika „Progovori“, a uz podršku Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije, održana je tribina „Borba protiv raka jajnika“. Glavni njen cilj bio je informisanje što većeg broja žena o toj opakoj bolesti, kao i da se istakne koliko je važno da se zajedničkim snagama društvo uključi u borbu protiv nje.

Tribinu je otvorio direktor Instituta za onkologiju i radiologiju prof. dr Radan Džodić, a uvodno predavanje održao je dr Lazar Nejković iz GAK „Narodni front“. On je istakao da je rak jajnika veoma teško dijagnostikovati jer su njegovi simptomi nespecifični.

- U skladu s tim neophodno je stalno raditi na dodatnoj edukaciji lekara, koji bi trebalo da u odnosu na faktore rizika i genetsku predodređenost na vreme prepoznaju mogućnost da je reč o kanceru. Naravno, žene moraju shvatiti značaj redovnih ginekoloških pregleda, jednom godišnje. Nekad su najčešće obolevale žene starije od 65 godina, dok je poslednjih godina sve više mladih žena, što predstavlja veliki problem - istakao je dr Nejković.

Prim. mr sc. med. Suzana Vasović, direktor odeljenja kliničke laboratorije Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije, rekla je da je lečenje raka jajnika nedovoljno regulisano, kao i da bi, po uzoru na druge zemlje i čitavu Evropu, trebalo obolelim ženama omogućiti biološku terapiju.

Zorica Velicki, članica Udruženja „Progovori“, ispričala je svoju životnu priču i pozvala sve da se uključe u rad ovog udruženja.

Tribini su, pored pacijentkinja, prisustvovali i svoju podršku dali i članovi Udruženja za borbu protiv raka dojke „Budimo zajedno“, kao i studenti Medicinskog fakulteta.

Inače, rak jajnika je deseti po učestalosti rak kod žena, peti po smrtnosti od svih kancera koji pogađaju žene, a prvi po stopi smrtnosti od svih ginekoloških kancera.