Ova biljka spolja se koristi za čišćenje kože, protiv vaški, svraba, kurjih očiju

Bršljan (Hedera helix) poznat je u narodu još i kao brštan, brštika i bršljika.

To je povijuša sa zelenim listovima i mnogobrojnim vazdušnim korenima po stabljici, kojima se hvata za drugo drveće i kamenje.

Listovi su mu kožasti, s lica mogu biti tamnozeleni ili prošarani kremastobelim ili srebrnastim prugama, sjajni su, a s naličja bleđi ili žućkastozeleni.

Cvetovi su skupljeni u glavičaste cvasti belozelenkaste boje. Plodovi su okruglaste plavičastocrne bobice. Može da dostigne visinu do 30 metara i prečnik stabla do 20 centimetara i da doživi starost i od dvesta godina. Bršljan raste po stenama, ruševinama i u šumama. U gradovima se uglavnom uzgaja kao ukras na zidovima.

Kada se bere i kako

Listovu se beru preko celog leta. Obratite pažnju da biljka nije bila izložena zagađenju izduvnim gasovima.

Šta leči

Bršljan je delotvoran u lečenju bronhitisa, kašlja, crevnog i želudačnog katara, astme, slezine, reumatskih bolesti, tegoba sa žučnom kesicom.

Deluje na srce i krvne sudove, leči belo pranje, reguliše neredovnu menstruaciju. Spolja se koristi za čišćenje kože, protiv vašaka, svraba, kurjih očiju i celulita. Pijenje čaja od bršljana čisti telo od trovanja pesticidima i radioaktivnog zračenja. Ako se čaj ušmrkuje, leči od polipa u nosu.

Upozorenje

Ne stavljajte više od dve supene kašike usitnjenog lista na litar vode. Bobice bršljana ne ostavljajte nadohvat male dece i nemojte ih koristiti za spremanje čaja.