Novo otkriće koje će iznenaditi žene

U zadnjih nekoliko godina pojavio se proizvod namenjen ženama koji nosi naziv menstralna čašića ili "mooncup". Iako stručnjaci kažu da je ovo možda i bolji izbor od uobičajenih higijenskih uložaka i tampona, vrlo mali broj žena se usudio da isproba.

Šta je menstrualna čašica?

Reč je o posudici koja ima oblik zvona, a napravljena je najčešće od silikona ili sličnih materija koji ne sadrže lateks. Menstrualna čašića stavlja se u vaginu na početku menstruacije kako bi sakupljala krv. Sadržaj se prazni svakih pet do osam sati, posudica se potom opere, a onda se stavi u vaginu. Neke žene sadržaj menstrualnih čašića prazniće češće, zavisno od jačine krvarenja. Neke vrste menstrualnih čašica mogu se koristiti više puta, i tokom narednih ciklusa, dok su neke namenjene jednokratnoj upotrebi.

Kome je namenjeno?

Menstrualnu čašicu koriste žene, ali na različite načine. Naime, izrađuje se u dve veličine. Jedna je namenjena ženama mlađim od 30 godina i koje nisu rađale, dok su druge namenjene ženama koje su rađale ili su starije od 30 godina.

menstrualna-casica.jpg
Profimedia 

Postoje li nus pojave?

Menstrualnu čašicu prilično je jednostavno koristiti, a i ugodno je jer se stapa sa vaginalnim zidovima, pa žena i ne oseća prisutnost stranog tela. Ne smeta pri svaokdnevnim aktivnostima a uz nju se možete baviti i svim vratama sporta, uključujući i vodene spotove. Menstrualna čašica ne izaziva iritacije, ali osobe koje nisu još stupile u seksualne odnose ne bi je trebale koristiti dok se ne konsultuju sa ginekologom.

Kako se održava?

Održavanje menstrualne čašice prilično je jednostavno. Čisti se uz pomoć vode i sapuna, a vrlo je važno da je dobro isperete kako ostaci sapuna ne bi poremetiti ravnotežu materice. Nije loša ideja sterilizovati menstrualnu čašicu pre prvog korišćenja. Pustite je da se prokuva u vodi, ne duže od sedam minuta. Tada je higijenski sigurna za korišćenje.

Da li je čašica bolja od tampona i uložaka?

Mnogi su na ovo odgovorili potvrdno, uključujući i žene koje ih koriste.U poređenju sa ulošcima, čašica je bolja jer su manje šanse za razvoj bakterija. Ulošći su idealna podloga za širenje bakterija jer su vlažni i topli. Menstrualne čašice bolje su i od tampona jer ne suše i ne nadražuju vaginu, ali ni ne ostavljaju vlakna. Tamponi mogu da utiču na razne hemijske procese koje se ženama dešavaju u "onim" danima, dok se kod čašica to ne događa. Pre nego što se odlučite na korišćenje menstrualnih čašica, svakako se posavetujte sa svojim ginekologom koji će vam dati sve detaljne informacije.