BELI LUK: Lek protiv holesterola i začepljenja krvnih sudova
Beli luk (Allium sativum), u narodu još poznat kao češnjak, jednogodišnja je zeljasta biljka karakterističnog i jakog mirisa. Ima okruglu stabljiku obavijenu cevastim listom, koja naraste i do 1 m. Najčešće se formira pet dugačkih zašiljenih zelenih listova. Glavičasta cvat obavijena je dugačkim belim cvetnim omotačem. Uspeva u baštama, a zbog potražnje često se gaji i na većim površinama.
Kad i kako se bere
Za lek se koristi glavica. Jesenji beli luk se vadi početkom jula, a prolećni u avgustu. Plete se u vence i ostavlja na suvom i promajnom mestu. Jesenji beli luk se može koristiti 4-6 meseci, a luk iz prolećne sadnje i do 10 meseci.
Šta leči
Sprečava stvaranje krvnih ugrušaka, snižava nivo holesterola i triglicerida. Može se koristiti u tretiranju nekih vidova glavobolje i bolnih grčeva u potkolenicama. Snižava krvni pritisak, normalizuje ubrzan rad srca, poboljšava rad srčanih krvnih sudova i snabdevanje srčanog mišića krvlju i smanjenja sklonosti trombozi, deluje na održavanje elastičnosti krvnih sudova i smanjenje viskoziteta krvi. Pospešuje varenje i rad želuca, jetre, bubrega i prostate. Izrazito je delotvoran u lečenju gripa i bronhitisa. U narodu se beli luk koristi za izbacivanje dečjih glista.
Upozorenje
Osobe koje imaju povećanu sklonost krvarenju ne treba da uzimaju velike količine belog luka. Za svaki slučaj ne konzumirajte beli luk nekoliko dana pre hirurške intervencije. Kod istovremene upotrebe belog luka s nekim lekovima protiv virusnih infekcija i oralnim kontraceptivnim sredstvima može doći do smanjenja koncentracije ovih lekova krvi.
"DO 31. MARTA GRAĐANI ĆE VIDETI NAJŽEŠĆU BORBU PROTIV KORUPCIJE U POSLEDNJIH 24 GODINE" Vučić: Biće posebni mehanizmi, velike promene u narednih 100 dana