NAJČEŠĆI TUMORI U GINEKOLOGIJI: Zbog čega nastaje i kako se leči miom materice
Ovaj tekst je preuzet sa sajta Yumama.com
Miomi su najčešći tumori u ginekologiji. Oni se javljaju u središnjem mišićnom sloju materice, koji se naziva miometrijum, i mogu da rastu prema trbušnoj duplji ili prema materičnoj šupljini (što je za trudnoću nepovoljnije). Iako se govori - miom, u praksi je retko da postoji samo jedan.
Uzrok nastanka mioma je i dalje nedokučiv, jedino se zna da prestankom lučenja estrogena u jajnicima (postmenopauza) njihov rast prestaje, pa dolazi do smanjenja.
Inače, miomi su okrugli, sastavljeni iz više slojeva, tako da građom podsećaju na glavicu luka. Retko nastaju u grliću materice ili u blizini jajnika.
Koji simptomi ukazuju na postojanje mioma?
Većina mioma ne daje nikakve simptome već se otkriva slučajno, tokom rutinskog ginekološkog pregleda. Procenjuje se da samo jedna trećina mioma daje određene simptome, a najčešće se radi o krvarenju. Zapravo, krvarenje iz materice je najčešći simptom koji pacijentkinju dovodi kod ginekologa. Ono može da bude obilno, ili produženo menstruaciono krvarenje, odnosno neuredno, a javlja se između dve menstruacije.
Koliki su miomi?
U početku su mikroskopskih dimenzija, da bi tokom rasta mogli da postignu dimenzije fudbalske lopte. To su tumori mišićnog sloja materice sa dosta vezivnog tkiva, pa se nazivaju i fibromiomi i lejomiomi.
Da li miomi mogu da se promene i postanu maligni?
Strah od toga da miomi mogu da se promene i postanu zloćudni, praktično je bezrazložan, jer je dokazano da manje od jedan odsto mioma može da pređe iz benigne u malignu formu.
Uvrežilo se mišljenje da miomi izazivaju neplodnost. Da li je zaista tako?
Dosadašnja iskustva nam ukazuju da miomi retko mogu da budu uzrok neplodnosti. Ako žena zatrudni, a pri tome ima miom, naročito u ranoj trudnoći dolazi do njegovog intenzivnog rasta - kada mogu da nastanu čak i oštri bolovi, a neretko je potrebna hospitalizacija. To se, na svu sreću, ne događa često. Saznanje i radost da je nastupila željena trudnoća, zna da bude pomešana sa brigom koju izaziva podatak da pored normalne trudnoće žena ima i miom.
Kako sama trudnoća deluje na miome?
Poznato je da nivoi estrogena značajno rastu u prvom tromesečju trudnoće, a posledica ga je izuzetno ubrzan rast mioma, koji može da se poveća i desetak puta. Praćenje rasta lokalizacija samog mioma ili više njih je najvažnija za bezbedan završetak trudnoće, odnosno porođaja.
Šta savetovati trudnicama i onim ženama koje će to uskoro da budu?
Iz svega navedenog, može se zaključiti da su redovni ginekoški pregledi pre i tokom trudnoće neophodni da bi se postavila dijagnoza... tada je sve lakše. Veća je opasnost kada se ne zna za neku promenu nego kada je otkrivena pravovremeno. Jer, tada se postupa po propisanoj proceduri, kojom će u prvom redu da se zaštiti trudnica, a zatim i njena beba, i to u punoj meri.
Prim. mr. sci. dr Dragoslav Lekić, ginekolog akušer
Sa sajta Yumama.com preporučujemo još:
Miomi materice u trudnoći
Zdravlje žene: 6 grupa vaginalnog sekreta
Da li su ciste na jajnicima prepreka začeću?
9 simptoma koji ukazuju na rak
Ginekološki problemi na koje moramo obratiti pažnju
PREDSEDNIK VUČIĆ SA PREDSEDNICOM SAVETA ZA DUALNO OBRAZOVANJA ŠVAJCARSKE: Ključna uloga u smanjenju stope nezaposlenosti