Pregled urina, krvi i krvnog pritiska otkriva oboljenje
Svetski dan bubrega obeležen je u četvrtak 12. marta pod sloganom „Zdravi bubrezi - zdravlje za sve“, kojim je istaknuto da pružanje zdravstvenih usluga radi zaštite i unapređenja zdravlja bubrega mora biti dostupno svima.
U proseku svaka deseta osoba ima neki stepen hronične bubrežne insuficijencije. Ta bolest se može razviti u bilo kom uzrastu, ali je rizik veći u starijoj dobi. Procenjuje se da oboljenje ima jedan od pet muškaraca i jedna od četiri žene starosne dobi od 65 do 74 godine, kao i polovina populacije od 75 ili više godina.
Međutim, bez obzira na pol i godine starosti, jednostavne preventivne mere mogu da uspore napredovanje bolesti bubrega, spreče komplikacije i poboljšaju kvalitet života. Tako, na primer, pregled uzorka mokraće, krvi i krvnog pritiska može pokazati da li postoje neki rani znaci bubrežne bolesti.
Prema dostupnim podacima iz 2013, u našoj zemlji svom izabranom lekaru u domu zdravlja zbog oboljenja bubrega obratilo se 67.570 osoba, bolnički se lečilo njih 18.402, a nažalost 3.415 osoba je umrlo iste godine. Takođe, u 2013. na dijalizi je bilo 4.914 ljudi, a urađeno je 226 transplantacija bubrega.
Hronična bolest bubrega je ozbiljno oboljenje, koje zbog znatnih troškova lečenja, kao i lošijeg kvaliteta života, skraćenog radnog i životnog veka obolelih predstavlja bitan javnozdravstveni problem.
Osobe koje se nalaze u grupi onih koji mogu da se suoče s bubrežnim oboljenjem jesu one s povišenim krvnim pritiskom, dijabetesom, kao i ljudi s prekomernom telesnom masom, podložni malokrvnosti, stariji i osobe s pozitivnom porodičnom anamnezom o bolestima bubrega.
"SINIŠA JE OBEZBEDIO GIRICE, JA JABUKE" Predsednik Vučić i ministar Mali obišli gradilište EKSPA - Divim se ovim hrabrim radnicima, stvari idu ODLIČNO (VIDEO)