Osobe s naslagama u predelu struka, oni koji su fizički neaktivni, već imaju neki stadijum arterioskleroze, boluju od hipertenzije i imaju smanjen nivo dobrog holesterola (HDL) najverovatnije pate od ovog stanja, koje se ne smatra bolešću, ali vodi u ozbiljnu patologiju

Stalna izloženost stresu, koja je karakteristična za moderno doba, nedovoljno sna, neizbalansirana i nezdrava ishrana i slaba fizička aktivnost, ili njen potpuni izostanak, neizostavno vode u gojaznost, ali i mnoge druge zdravstvene poremećaje. Stručnjaci ističu da se danas sve veći broj muškaraca i žena zbog načina života suočava s povišenim vrednostima holesterola u krvi, bez obzira na to da li imaju ili nemaju višak kilograma, kao i sa svim drugim rizicima koje taj poremećaj donosi. Tako je on najčešće udružen s povišenim nivoom šećera u krvi, ali i drugim „nepravilnostima“ u organizmu, što se jednim imenom naziva metabolički sindrom.

Treba znati da metabolički sindrom ne predstavlja bolest, već grupu karakteristika koje zajedno povećavaju rizik od nastanka dijabetesa tipa 2 i kardiovaskularnih oboljenja - glavnih uzročnika smrtnosti u savremenom svetu, pa i u našoj zemlji. Te karakteristike su višak kilograma, visok krvni pritisak, povišen nivo šećera u krvi i izrazita prisutnost masnih supstanci ili triglicerida u krvi. Često se metabolički sindrom još naziva i sindromom insulinske rezistencije ili sindromom X.
vezbanje-priroda-rekreacija.jpg
Shutter 


Osobe za koje bi se moglo reći da pate od metaboličkog sindroma po pravilu su gojazne u predelu stomaka, fizički su neaktivne, već imaju neki stadijum arterioskleroze, iako možda toga nisu svesne, boluju od hipertenzije i imaju smanjen nivo dobrog holesetrola (HDL) ili čak neko predijabetično stanje.

- Ukoliko te osobe ne počnu s pravovremenim i odgovarajućim lečenjem, postoji veliki rizik od nastanka infarkta srca ili mozga, i to često s fatalnim ishodom - upozoravaju endokrinolozi i kardiolozi i naglašavaju da ipak nijedan lek neće imati zadovoljavajući efekat ukoliko se odmah ne počne s promenom životnog stila.

- Neophodno je uvesti redovnu fizičku aktivnost u trajanju od jednog sata tri do četiri puta nedeljno. Za početak se preporučuje šetnja, koja ne bi trebalo da bude kraća od pet kilometara kako bi dala zadovoljavajući efekat. Najvažnije je promeniti način ishrane i zaboraviti na sve dosadašnje navike. Svako treba da nauči da pametno bira namirnice koje unosi u organizam i poštuje svoje fiziološke ritmove - savetuju oni.

Pokazalo se da se najbolji rezultati postižu primenom takozvane hrono-ishrane, koja za relativno kratko vreme dovodi do velike redukcije telesne težine. Ona se ne zasniva na brojanju kalorija, već na specijalnom unosu namirnica tako da se vodi računa o dovoljnom prisustvu proteina i lisnatog povrća. Naravno, uz to je neophodno smanjiti unos, ili pak potpuno isključiti konzumiranje slatkiša i skrobnog povrća, poput pasulja, krompira, graška i kuvane šargarepe. Međutim, o tome je potrebno voditi računa samo prva dva do tri meseca, a kasnije treba izbalansirati ishranu na malo drugačiji način.
krofne-sa-dzemom.jpg
Shutter 


Na bazi crvenog pirinča
PRIRODNA POMOĆ

Nova formula „normolip 5“ ili „normolip forte“ je prirodna pomoć za sniženje holesterola na bazi crvenog pirinča, čije je delovanje pojačano prisustvom hroma. On povoljno utiče na metabolizam šećera i masti, normalizuje lučenje insulina i smanjuje nivo šećera u krvi. „Normolip 5“ ne oštećuje jetru ni nakon višegodišnje upotrebe, a efekti, bezbednost i delotvornost klinički su testirani. „Normolip forte“ je obogaćen koenzimom Q10, koji je odličan antioksidans, a uz to usporava starenje ćelija i štiti kardiovaskularni sistem. Redovnom upotrebom samo jedne kapsule na dan, uz primenu dijetetskog režima ishrane i povećanjem fizičke aktivnosti, mogu se postići izvanredni rezultati.

voce.jpg
Shutter 


Faktori rizika

- prevelika telesna težina
- menopauza (kod žena)
- starosna dob
- konzumiranje cigareta
- ishrana bogata ugljenim hidratima
- nedostatak fizičke aktivnosti
- porodična istorija dijabetesa ili metaboličkog sindroma


Tretman poremećaja

- redukcija ili eliminacija gojaznosti
- pojačana fizička aktivnost
- tretman kardiovaskularnih poremećaja poput visokog krvnog pritiska i holesterola
- promena načina ishrane - ona treba da bude siromašna mastima i holesterolom
- preporučuje se mediteranski način ishrane, bogat voćem, povrćem, koštunjavim plodovima, integralnim žitaricama i maslinovim uljem