Sistem organa za varenje kod dece do prve godine veoma je osetljiv, pa je neophodno dotad izbegavati jagode, pomorandže, limun, ali i jaja

Primetili ste da vaš mališan pokazuje zainteresovanost za drugu hranu i da uz to nije sit posle punog obroka mleka, traži da jede češće nego obično, budi se noću zbog toga, ispituje predmete ustima i cokće. To su neki od prvih znakova da je vaše dete, pogotovo ako je uzrasta između četvrtog i šestog meseca, spremno da konzumira i druge namirnice pored mleka.

Međutim, veoma je važno da vodite računa o tome kakva će njegova dalja ishrana biti jer stručnjaci upozoravaju da gastrointestinalni trakt beba nije u mogućnosti da preradi baš sve namirnice kao kod odraslog čoveka, zato bi trebalo da vodite računa o njihovom redosledu uvođenja. Tako se nikako ne preporučuje da dete mlađe od sedmog meseca konzumira žumance, a pre 12. belance. Takođe, ozbiljne probleme u njegovom stomačiću pre navršene pune godine može da napravi citrusno i jagodičasto voće.

- U ishranu mališana koji imaju četiri meseca najpre se uvode pojedine žitarice, a dve nedelje nakon toga male količine krompira, šargarepe, tikvica, brokolija, spanaća, blitve, karfiola i graška. Nedelju dana kasnije u obzir dolazi voćni sok, a potom i kašica. Krajem šestog meseca može se početi s uvođenjem mesa, i to piletinom i ćuretinom, a zatim junetinom, teletinom i jagnjetinom. S punih sedam meseci slede mlečni proizvodi, a tek sa 7,5 žumance i malo morske soli, maslinovog ulja i maslaca. U osmom mesecu se uvode hleb, makarone bez jaja, popara, kačamak, sa 10-11 paradajz, paprika, kupus, praziluk, peršun, celer i pasulj, a tek sa 12 belance, citrusi i jagodičasto voće - savetuju stručnjaci.

Početi s malim količinama žitarica

najpre se uvode neke vrste žitarica na bazi pirinča i kukuruza, a od šestog meseca i pšenične
počinje se s malom količinom nekoliko dana uzastopce da bi se utvrdile reakcije deteta
ako ono nerado uzima novu namirnicu, pomešajte je sa onom koju je već prihvatilo
nedeljno se u bebin jelovnik uvode dve do tri nove namirnice
pri pripremi hrane treba nastojati da ona bude što raznovrsnija
poželjno je da dete svakog dana u obroku dobije dve do tri vrste povrća različite boje
potrebno je da mališani imaju tri glavna obroka i dve užine između glavnih obroka