PREVENCIJA Vremenske prilike i temperaturne razlike pogoduju razvoju brojnih mikroorganizama koji mogu da vas „napadnu“ na kupalištima, zato pokušajte u tome da ih sprečite kako vam ne bi pokvarili slobodne dane ili odmor

Iako bazeni i jezera predstavljaju spas od velikih vrućina koje su zahvatile našu zemlju, pulmolog dr Tatjana Radosavljević upozorava da se u njima mogu naći i bakterije koje mogu izazvati ozbiljne infekcije sinusa. Ona upozorava i da je to samo jedna u nizu respiratornih infekcija kojima su građani Srbije izloženi početkom letnjeg perioda.

- U jezerima i drugim stajaćim vodama, kao i u bazenima u kojima se ne održava higijena, može doći do infekcije sinusa, takozvanog sinusitisa, kad se zagađena voda proguta ili inhalira, a ukoliko već postoji infekcija, može doći do pogoršanja kliničke slike. Infekciju prati sekrecija iz nosa, glavobolja, a u nekim slučajevima i povišena telesna temperatura - navodi dr Radosavljević i dodaje da se bakteriološka upala sinusa leči antibioticima, ali da može biti vrlo uporna.

Pored toga vrućine, nagle promene vremena, kao i pad imuniteta usled neprilagođenosti organizma na temperaturne promene dovode i do pojave drugih respiratornih infekcija, među kojima su najčešće prehlada, upala nosne sluznice, bronhitis i virusna upala pluća.

- Vremenske prilike pogoduju razvoju virusa i bakterija, a pad imuniteta, do kojeg u ovom periodu često dolazi zbog naglih promena temperature, potpomaže razvoju brojnih oboljenja. Najčešće respiratorne infekcije koje se javljaju u ovom periodu su virusna upala nosne sluznice, koja zahvata i ždrelo, ali i bronhitis i virusna upala pluća. U ovom periodu česti su i slučajevi obolevanja od bakterije mikoplazme pneumonije, koja je sitna poput virusa i zahvata pluća i disajne puteve, a izaziva povišenu temperaturu, osećaj jeze, drhtavicu, suv kašalj i iskašljavanje sekreta - kaže doktorka i ističe da su oboljevanju od respiratornih infekcija najpodložnija deca i osobe starije dobi.
bolest-grip-prehlada-temperatura.jpg
Foto: Thinkstock


Poseban problem predstavlja to što se simptomi tih oboljenja često mešaju sa znacima alergija koje su sad aktuelne. To može dovesti do izostanka odgovarajućeg lečenja i komplikacije bolesti.

- Pneumonija, odnosno upala pluća, od alergija se razlikuju po tome što oboleli ima povišenu temperaturu i bolove u zglobovima i mišićima, što nije tipična slika za one koji su alergični. Ipak, najpouzdaniji metod za utvrđivanje je da se pacijent obrati lekaru, koji će prilikom kliničkog pregleda jasno utvrditi o čemu je reč - ističe sagovornica Dr Kurira.

ČINJENICE

RAZLIKUJTE SIMPTOME RAZLIČITIH RESPIRATORNIH UPALA

Sinusitis

- pojačano curenje sluzi iz nosa
- otežano disanje kroz nos
- privremeni gubitak osećaja mirisa
- glavobolja
- opšta slabost organizma

Prehlada

- povišena temperatura
- bolovi u mišićima
- slivanje sekreta niz grlo
- bolovi u grlu
- kašalj, suv ili s iskašljavanjem

Upala nosne sluznice

- zapušen nos ili curenje iz nosa
- slivanje sekreta niz grlo
- kašalj, često izraženiji ujutro

Bronhitis

- kašalj i iskašljavanje
- kovišena temperatura

Virusna upala pluća

- malaksalost
- visoka temperatura
- bolovi u grudima

Mikoplazma pneumonija

- uporni kašalj
- povišena temperatura
- jeza
- drhtavica

NAPICI KOJI ĆE SINUSITIS ODNETI KAO RUKOM

- Narendati ren i staviti ga u flašu od pola litra, a zatim je napuniti vinskim sirćetom. Zatvoriti je i čuvati na toplom mestu deset dana, uz povremeno mućkanje. Otvoriti flašu i udisati miris sadržaja iz nje pet minuta dnevno, na svakih sat vremena. Uveče tečnost sipati na tkaninu i držati je na potiljku tokom noći.

- Jednu kašiku rastavića kuvati u 100 g vode dva do četiri minuta. Kad se ohladi, tečnost ukapati u nos više puta dnevno.

- U destilovanoj vodi rastvoriti nerafinisanu morsku so i ukapavati je više puta dnevno u nos.