Mnoge mlade žene ne osećaju spremnost za rađanje i nikako ne bi trebalo da budu opterećene otkucavanjem biološkog sata, tvrde stručnjaci

Većina ljudi smatra da su rane dvadesete godine kod žena najbolje vreme kad bi trebalo da ostanu u drugom stanju, međutim, bez obzira na to što taj period zaista jeste najlakši za začeće, ne znači da je nužno i psihološki najbolja dob za dobijanje deteta. Naime, mnoge žene u dvadesetim godinama još ne osećaju da su psihički spremne za rađanje, pa zato, savetuju psiholozi, ne treba da budu opterećene tim da im otkucava biološki sat.

Broj žena koje postaju majke u tridesetim godinama sve više se povećava, a sudeći prema statističkim podacima, u poslednjih 30 godina čak se i udvostručio. Lekari ističu da rađanje u tridesetim ne donosi posebne rizike od spontanih pobačaja i genetskih poremećaja, ali je određena prekretnica ipak 35. godina, kad počinje da raste opasnost od tih problema. Zato bi u tom periodu trudnoću samo trebalo pažljivije pratiti, a često se i trudnicama te starosne dobi savetuje mirovanje i izbegavanje fizičkih napora.

Pored toga, njima se pre ulaska u trudnoću preporučuje da prekontrolišu opšte zdravstveno stanje i eventualno prilagode neku terapiju trudnoći. Savetuje se i odlazak zubaru, kao i obavezan prestanak konzumiranja cigareta.

- Samo zdrava majka jeste preduslov za zdravo dete - naglašavaju stručnjaci.

trudnoca-beba.jpg
Profimedia