Visoke temperature mogu imati veoma loš uticaj na osobe s psihološkim problemima, zato je važno da čim primete da terapija ne deluje, potraže pomoć

Zbog tropskih vrućina u najvećoj Klinici za psihijatrijske bolesti u Srbiji “Dr Laza Lazarević” ovih dana dnevno se hospitalizuje čak 15 pacijenata, što je triput više nego u ostalim periodima godine. Dr Slavica Ðukić Dejanović, neuropsihijatar i direktorka klinike “Dr Laza Lazarević”, naglašava da su visoke temperature napravile priličnu gužvu u čekaonicama te ustanove, koja u uobičajenim danima u proseku hospitalizuje pet pacijenata.

- Visoke temperature češće uzrokuju nesanicu, a besane noći mogu da provociraju strahove, panične napade, razdražljivost i depresivnost. Baš kao što se osobama koje imaju čir na želucu stanje pogoršava u proleće i u jesen, tako i pacijentima koji imaju poremećaj raspoloženja ne prijaju izrazito niske, kao ni izrazito visoke temperature. Kad temperatura pređe trideseti podeljak, te osobe postaju razdražljivije i impulsivnije pa njihove reakcije često nisu u skladu s realnom situacijom - ističe dr Ðukić Dejanović.

U najvećoj psihijatrijskoj ustanovi u Srbiji raste i broj prisilnih hospitalizacija, a Ðukić Dejanović apeluje na sve psihijatrijske pacijente da se jave lekaru ako imaju bilo koji od simptoma, kako bi se eventualno korigovala njihova uobičajena terapija.

- Psihijatrijski lekovi često obaraju krvni pritisak, zbog čega su češći kolapsi na visokim temperaturama - kaže ona.

slavica-djukic-dejanovic.jpg
Foto: Nemanja Pančić